26.08.15 00:33 Alter: 7 yrs

بهروز سورن: گوشه ای از پشت صحنه مهاجرت و جابجائی انسانی!

Kategorie: Nachricht

 

مجارستان در مرزهای خود با صربستان صد و هفتاد و پنج کیلومترسیم خاردار تعبیه کرده است و برای این پروژه و مقابله با پناهندگان قریب سی میلیون یورو سرمایه گذاری کرده است. به نقل از یک مهاجرسیم های خاردار در برابر امواج مهاجران تاب نیاورده و بسیار شکننده هستند. ناگفته نماند که در دهه شصت قرن بیستم و با هجوم نظامی اتحاد جماهیر شوروی به مجارستان بیش از دویست هزار  تن از اهالی مجارستان به اتریش که مرزهای خود را باز گذاشت ویوگوسلاوی قدیم پناهنده شدند که در نوع خود یکی از بزرگترین امواج مهاجرت بود.

..................

یافتن علل مهاجرت توده ای به سوی کشورهای غربی چندان دشوار نیست. کافی است به عقب برگردیم و تحولات سیاسی و اجتماعی در خاورمیانه و همچنین در میان کشورهای آقریقائی را بازخوانی کنیم. این گونه از مهاجرت ها با تاریخ کشورگشائی دول قدرتمند بلحاظ نظامی و همچنین جنگهای داخلی کشورها رابطه ای مستقیم داشته اند. تحولات بینالمللی در دو دهه اخیر نیز مولد مهاجرت میلیونی مردم کشورهای آسیائی و آفریقاست. اشغال نظامی دو کشور بزرگ آسیایی, جنگ افروزی در تعدادی از کشورهای خاورمیانه و آفریقا و همچنین دست اندازی به منابع ملی و زیر زمینی کشورها, بازارگشائی و سودجوئی امپریالیسم جهانی و بتبع آن به ورشکستگی کشاندن اقتصاد کشورهای منطقه آسیا و آفریقا از آنجمله اند.

پیداکردن بازار جدید برای فروش تولیدات اروپا و بویژه در میان کشورهای آفریقائی در سوق دادن هر چه بیشترمردم این کشورها بزیر خط فقر نقش بارزی ایفا کرده است.

تنها آلمان در سال 2013 فروش دست و پای مرغ های بسته بندی شده به کشورهای افریقائی را به بیش از دو برابر افزایش داده است. بابت فروش هر کیلو هشتاد سنت دریافت میکرده است. قیمت پائین این صدور مرغ  نتیجه ای بسیار مخرب بر زندگی صدها هزار کارگر ماهیگیر و دام پرور گذاشته و بخشهای بزرگی از ساکنین این نواحی را بیکار و خانه خراب کرده است و مراکز تولیدی مزرعه ای و یا شیلات را تحت فشار قرار داده و به نابودی می کشاند.

 

دولتهای منطقه, شخصیت ها و نهادهای سیاسی و مدنی این کشورها سالها با این قراردادهای اقتصادی مخالفت نمودند و اعتراضات بسیاری از سوی مسئولین دولتی و اتحادیه ها برگزار شده است زیرا علم به آن داشتند که پیامد این قراردادها موج ورشکستگی فروشندگان خرده پا و بیکاری نجومی کارگران خواهد بود. اما سرانجام با فشارهای دول اروپائی از جمله آلمان به پذیرش آن تن دادند. بخش بزرگی از مهاجران به کشورهای اروپائی همان ها هستند که هستی شان طعمه  مال اندوزی سرمایه داران اروپائی شد.

 

در نظر بگیرید که چنانچه 133 میلیون کیلو گوشت ارزان به کشورهای آفریقایی فروخته شود چه تاثیرات عظیمی بر تولیدات مرغ و تخم مرغ و گوشت گاو و ماهی خواهد گذاشت؟ و چگونه قدرت خرید آنها را پائین میاورد

کشورهای مصر, نیجریه, کنگو,  کنیا و سنگال قربانیان اصلی آن هستند. صادرات گوشتی اروپای متحد در طی سالهای اخیر به کشورهای آفریقائی و دستیابی به این بازارها چند برابر شده است.  گفته میشود که گوشت های یخ زده و دست و پای مرغ صادراتی اساسا از کیفیت استاندارد در آفریقا نیزبرخوردار نیستند.

 

صعود پرشتاب صادرات اروپا بویژه گوشت باقیمانده مرغ ارزان علاوه بر اینکه موج ورشکستگی مراکز تولیدی داخل این کشورها را بدنبال داشته است بلکه بنظر میرسد که  این سیاست قطعا با حمایت های مالی دولتی در اروپا همراه بوده است و قیمت های بسیار پائین گوشت مرغ تنها بشکل موقت و برای دستیابی و وابسته کردن دولتهای و مردم آفریقا می باشد. این نکته از بزرگترین عوامل مهاجرت انسانی از این کشورها به اروپا میباشد. هم از اینرومهاجران آفریقا را مهاجران اقتصادی می نامند.

رقم بیکاری در کشور کنیا با بیش از 44 میلیون جمعیت حدود 40 درصد بوده است و این رقم با پروژه های صادراتی جدیدتری  که از سوی اروپای متحد برنامه ریزی شده و هدفی جز یافتن بازارهای جدید به هر قیمت در آفریقا ندارد, بمراتب افزایش یافته است.

نکته قابل توجه اینجاست که با فشارهای اروپای متحد به کشورهای آفریقائی  و تهدید دولتهای این کشورها به تحریم اقتصادی سالهاست که تولیدات پایه ای این کشورها جای خود را به واردات اروپائی داده است. شیر خشک نستله جایگزین شیر گاو محلی شده است. همین سرنوشت را قهوه داشته است و رب گوجه وارداتی با افزایش چند برابری خود محصولات گوجه آنها را با ورشکستگی روبر کرده است.

جنگ, انهدام و کشتار غیرنظامیان چنانچه از زوایای کلاسیک آن مذموم و اقدامی ناشایست بلحاظ عرف عمومی محسوب میشد اما با آغاز بحرانهای جنگی در خاورمیانه و اشغال کشورهای منطقه از سوی غرب دست در دست فقر و عقب ماندگی های فرهنگی, مذهبی و سنتی بعنوان امری عادی و روزمره درآمده است. کشتار غیرنظامیان و بمب گذاری های کور در مناطق رفت و آمد عمومی, سربریدن غیرنظامیان و... موجب شده است که ناامنی عمومی شود و مهاجرت و آواره کردن غیرنظامیان بعنوان یک ابزار در دست نیروهای مسلح موجود قرار گیرد.

اعمال فشار به  طرف مقابل و تضعیف پشت جبهه آنها از طریق ایجاد رعب و وحشت و آواره کردن آنها هدفی است که امروزه و بویژه  در دست داعش قرار دارد. دست پنهان و آلوده امپریالیست ها به سرکردگی آمریکا در تمامی این جنایات آشکار است. داعش خانه زاد آنها با بربریت هر چه تمام تر بخش بزرگی از عراق و سوریه را که میلیونها ساکن آن بوده اند با حملات و عملیات وحشیانه خود تخلیه و مخروب کرده است. زیر ساخت های اقتصادی را از میان برده است و آنچه امروز در این دو کشور با نام اقتصاد شناخته میشود مناسباتی بشدت میلیتاریزه شده و حرف اول آن خرید و فروش اسلحه و تاراج منابع ملی و نفتی ایندو کشور است.

مهاجران آفریقائی در پی این سیاست ها و نتایج آن به سوی اروپا برای زنده ماندن کوچ می کنند. برای نان, آزادی و کار  و افکار عمومی مردم از سوی برخی از رسانه های اروپائی چنان هدایت می شود که باید در برابر این موج ایستاد و در مرزها سیم خاردار بروی زنان و کودکان و انسانهای دردمند تعبیه کرد. هم اکنون تعداد زیادی از مراکز در نظر گرفته برای این پناهجویان در کشورهای اروپائی بویژه آلمان مورد حمله قرار گرفته و تعدادی از این بناها  نیز در آتش سوخته اند.

مجارستان در مرزهای خود با صربستان صد و هفتاد و پنج کیلومترسیم خاردار تعبیه کرده است و برای این پروژه و مقابله با پناهندگان قریب سی میلیون یورو سرمایه گذاری کرده است. به نقل از یک مهاجرسیم های خاردار در برابر امواج مهاجران تاب نیاورده و بسیار شکننده هستند. ناگفته نماند که در دهه شصت قرن بیستم و با هجوم نظامی اتحاد جماهیر شوروی به مجارستان بیش از دویست هزار  تن از اهالی مجارستان به اتریش که مرزهای خود را باز گذاشت ویوگوسلاوی قدیم پناهنده شدند که در نوع خود یکی از بزرگترین امواج مهاجرت بود.

سیاست های دوگانه کشورهای اروپائی در آفریقا جای تردید نمی گذارد که کمک های باصطلاح بشردوستانه آنها تنها شعاری برای راهیابی عوامفریبانه به بازارهای این قاره است. دولتها طرح ایجاد چاه های آبی میریزند و سرمایه گذاری می کنند تا کشاورزان آفریقائی برای محصولات زراعتی و دامی خود آب داشته باشند و از سوی دیگر آنها را تحت فشار میگذارند تا محصولات کنسرن های اروپائی را بخرند! و بدین ترتیب آنها را به ورشکستگی سوق میدهند. قابل ذکر است که پیش تر ها نیز طرح صادرات سبزیجات ارزان ریخته و به منصه عمل رسیده بود.

همین سیاست را در زمینه ارسال لباس های دست دوم با قیمتهای ارزان به کشورهای آفریقائی در پیش گرفتند و تولیدات پوشاکی محلی را با وضعیت فوق العاده مواجه و منکوب کردند و هزاران بیکار شده را به مجموعه مناسبات اجتماعی تحمیل نمودند.

بدون شک نقش تحجر و ارتجاع مذهبی را در شکل گیری چنین اوضاعی نمیتوان از نظر دور داشت. ماجراجوئی, رهبری طلبی و پیاده کردن اوامر و قوانین الهی و شریعت در طول تاریخ همراه  و بخشا مولد آسیبهای انسانی و فجایع همگانی بوده است. امروزه این ارتجاع همانند هیولائی به جان کردها و سایر رگه های قومی و مذهبی افتاده است و فرار از دهان چنین هیولائی جای تعجب و تردید ندارد.

26.08.2015

Sooren001@yahoo.de

 

 

عکس از

Die Zeit

http://www.zeit.de/wirtschaft/2015-01/exporte-gefluegel-afrika

با درود

نوشته شما را در سایت پژواک ایران خواندم.با آن موافقم . با توجه به اینکه هیچ چیز از قبل تعیین نشده و چندین فاکتورهای روانی و تربیتی و فرهنگی نیز بی تاثیر نیستند با اینحال خطوط اصلی مطرح شده مکانیسم مهاجرت امروزی را از بعد عملکرد سرمایه داری را بخوبی روشن میسازد.

در محیطی که هستم . مهاجرت یکی از مشکلات اجتماعی است. بنابرین مطلب شما را به زبان ارمنی ترجمه کردم. کپی ترجمه را که هنوز خام و بدون ویرایش است برایتان به ضمیمه میفرستم . شاید رفیقی مسلط به زبان ارمنی داشته باشید تا نظرش را به شما در باره آن بگوید. 

ممنون از شما بابت نوشته اتان.

با سپاس

والود

متن ترجمه والود بزبان ارمنی

 

 

Բեհրուզ Սուրեն

Պատառիկներ  մարդկային  տեղաշարժերի  ու միգրացիայի կուլիսների ետևից

Հունգարիան Սերբիայի հետ իր սահհմանի 175 կիլոմետրը փշալարով է պատել և այս ծրագրի իրականացման համր շուրջ 30 միլիոն Եվրո է ծախսել՝փախստակաների դեմը առնելու նպատակով։ Ըստ մի ականատես իմիգրանտի, այս  փշալարերը չեն դիմակայել իմիգրանտների բազմահոծ հոսքը և շատ փխրուն են։ Պետք է հիշել , որ 20-րդ դարի 60-ականերին ԽՍՀՄ-ի ռազմական ներխուժման ժամանակ շուրջ երկու հարյուր հազար հունգարացիներ փախչեցին դեպի Ավստրիա ու նախկին Հարասլավիա ,որոնց սահմաները բաց էին թողվել, ինչը իր տեսակով պատմության մեջ ամենամեծ միգրացիաներից մեկն էր։

․․․․․․․

Այդքան էլ դժվար չէ պարզաբանել մասայական միգրացիայի պատճառները դեպի արևմտյան երկրներ։ Բավական է մի քիչ ետ նայենք և քաղաքական ու հասարակական  զարգացումները Մերձավոր Արևելքում ու աֆրիկյան երկրներում  աչքի տակով անցկացնենք։ Այսպիսի միգրացիաները ուղիղ կապ են ունեցել  հզոր պետությունների  ռազմական  նվաճողական պատմության ու այդ երկրների ներքին պատերազմների հետ։ Այս վերջին երկու տասնամյակի զարգացումները նաև  առաջացրել է մասայական միգրացիա աֆրիկյան ու ասիական երկրներից։ Երկու ասիական հսկայական երկրների ռազմական նվաճումը, պատերազմական իրավիճակների ստեղծումը մերձավոր արևելքի և աֆրիկյան երկրների մի քանիսի մոտ, երկրների ազգային ու հանքային ռեսուրսների ոտնձգությունը, համաշխարային իմպերիալիզմի շուկաների նվաճումը ու սպեկուլյատիվ մոտեցումները և դրա հետևանքով ասիական ու աֆրիկյան երկրների սնանկացումը այդ պատճառների թվում են։

Եվրոպայի արտադրված ապրանքների իրացման նոր շուկաներ փնտրտոնքում՝  մանավանդ աֆրիկյան երկրներում    մեծ դեր է ունեցել  այս երկրների բնակչությանը մղել աղքատության սահմանագծից ներքև։

2013 թվին, միայն Գերմանիան կրկնապատկել է փաթեթավորված  հավի ոտների ու թևերի արտահանումը աֆրիկյան երկրներ , մեկ կիլոգրամի համար ստանալով 80 ցենտ։ Արտահանման հավի մսի ցածր գները ավերիչ ազդեցություն են ունեցել հարյուր հազարավոր բանվորների, ձկնորսների և անասնաբուծերի վրա և այս տարածաշրջանի  լայն  զանգվածների  գործազրկության ու սնանկացման  պատճառ հանդիսացել և  գյուղատնտեսական արդյունաբերության ու ձկնաբուծության կենտրոները ճնշման տակ է պահել ու ոչնչացման վտանգի տակ է առել։

Տարածաշրջանի երկրները , այս երկրների  քաղաքացիական ու քաղաքական կառույցները ու ազդեցիկ դեմքերը  տարիներ շարունակ այս տնտեսական պայմանագրերի դեմ  են կանգնել ու պետական այրերի և արհմիություների կողմից բազմիցս բողոքներ են կազմակերպել, որովհետև գիտակցել են այս պայմանագրերի իրագործման հետևանքները կլինեն՝ մանրածախ բիզնեսի համատարած սնանկացում և լայնամաշտապ անգործություն։  Բայց իվերջո եվրոպական երկրների ճնշման ներքո ի թիվս Գերմանիայի ստիպված ընդունել են այդ պայմանագրերը։ Իմիգրանտների մեծ մասը կազմում են հենց նրանք, ովքեր իրենց բոլոր կարողությունները ու ապրելու միջոցները կորցրել են և զոհ են դարձել եվրոպացի կապիտալիստների ընչաքաղցությանը ։

Պատկերացրեք՝ ի՞նչ ահռելի ազդեցություն կունենա թռչնաբուծական, անասնապահության ու ձկնաբուծության վրա , եթե 133 միլիոն կիլոգրամ  էժան միս վաճառվի աֆրիկյան երկիրներ, և ինչպե՞ս նրանց գնողականությունը կնվազեցնի։

Եգիպտոսը, Նիգերիան, Կոնգոն, Քենյան ու Սենեգալը հիմնական զոհերն են։Այս վերջին տարիների Եվրոմիության մսի արտահանումը աֆրիկյան երկիրներ ու դրանց շուկաների նվաճումը բազմապատկել է։ Նաև նշվում է թե՛ արտահանված սառեցված մսերն ու հավի թևն ու ոտերը հիմնականորեն չեն համապատասխանում որակի չափանիշներին աֆրիկայում։

Եվրոպայի արագասլած արտահանման աճը , մանավանդ  էժան հավի մսի մնացորդը,արդյունաբերական կենտրոների լայնածավալ սնանկացման պատճառ հանդիսանալուց բացի թվում է թե այս քաղաքականությունը հաստատ  զուգորդված է եվրոպական պետական ֆինանսական հովանավորչությամբ , և հավի մսամթերքի ցածր գները ժամանակավոր բնույթ են կրում և աֆրիկյան ժողովրդների ու պետություների նվաճման ու կախվածության նպատակ է հետապնդում։ Այս ամենա ազդեցիկ պատճառներից է հանդիսանում այս երկրներից դեպի եվրոպա մարդկային միգրացիայի համար։ Հենց այս հանգամանքից ելնելով  աֆրիկյան իմիգրանտներին տնտեսական իմիգրանտներ են անվանում։

Քենյան՝ 44 միլիոն բնակչությամբ ունի 40 տոկոս գործազրկություն , այս թիվը աճի միտումներ ունի քանի որ եվրոմիուրյան արտահանման ծրագրերը  հաշվարկված ամեն գնով նպատակ են հետապնդում ընդլայնելու նոր շուկաներ աֆրիկայում։

Հետաքրքիր է նշել՝ եվրոմիության  ճնշման ներքո և աֆրիկյան երկրներին տնտեսական սահմանափակման սպառնալիքի ներքո , այս երկիրների հիմնական արտադրանքները իրենց տեղը զիջել են եվրոպայից ներմուծված ապրանքներին։ Նեստլե կաթի փոշին փոխարինել է տեղական կովի կաթին։ Նույն ճակատագրին է արժանացել սուրճը և  բազմապատկած ներմուծված տոմատի մածիկը նրանց  պոմիդորի արդյունաբերությունը  սնանկացման եզրին է հասցրել։

Պատերազմն , ավերածություները ու անզեն մարդկանց կոտորումը ինչպես իր դասական ըմբռնումով անվայել ու  անպարկեշտ  գործողություններ էին համարվում, այլևս առօրյա ու սովորական երևույթ են դարձել։ Պատերազմական ճգնաժամերի ու արևմտյան երկրների կողմից տարածաշրջանի երկրների նվաճումը ձեռք ձեռքի տալով  մշակութային , կրոնական ու ավանդական  հետամնացության ու աղքատության    հետ միասին նպաստել են նման իրավիճակի ձևավորմանը։ Անզեն մարդկանց սպանդը և կույր ռումբերի տեղադրումը բանուկ վայրերում, ոչ զինյալների գլխատումը և այլն պատճառ են դարձել ,որ անապահովությունը համատարած դառնա և  խաղաղ բնակչության տեղահանումն ու միգրացիան զինյալ խմբերի համար դառնա մի գործիք։

Հակառակորդին ճնշելու նպատակով և նրանց թիկունքը թուլացնելը ՝ ստեղծելով ահ ու սարսափի մթնոլորտ ու  նրանց տեղահանումը ,այսօր այն նպատակն է , որին ձեռնամուխ է մանավանդ Իսլամական Պետությունը։ Իմպերիալիսմի արյունալի ու քողարկված ձեռագիրը ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ ակնհայտ են բոլոր այս ոճրագործություններում։ Նրանց տանը ծնված Իսլամական Պետությունը դաժանորեն  ամայացնում է Իրաքի ու Սիրիայի մեծ մասերը ՝ ուր միլիոնավոր մարդիկ ապրում էին  և իրենց դաժան գործողություններով ու հարձակումներով ավերակի են վերածել։ Տնտեսական հիմնավոր կառույցները ոչնչացրել և այն ինչը այս երկու երկրից  ճանաչվում է ,որպես տնտեսական ոչ այլ ինչ է քան սաստիկ ռազմականացված հարաբերություններ, ուր առաջին և վերջին խոսքը զենքի առևտուրն ու այս երկու երկրների նաֆթային ու ազգային ռեսուրսների թալանն է։

Աֆրիկյան իմիգրանտները այս քաղաքականության  հետևանքով կենդանի մնալու համար դեպի եվրոպա են քոչում։ Հացի, աշխատանքի ու ազատության համար են քոչում բայց  եվրոպայի մի քանի զանգվածային լրատվամիջոցներ մարդկանց հանրային կարծիքը այնպես է ուղղորդվում ՝ թե՛ պիտի այս միգրացիան կասեցվի և սահմաներում կանանց ու երեխաների ու անզոր մարդկանց առջև փշալարեր տեղադրվի։ Այս ընթացքում , փախստակաների համար նախատեսված շատ կացարաներ եվրոպական երկիրներում  հարձակման ու այրման թիրախ են դարձել մանավանդ Գերմանիայում։

Եվր, որ նչանց ոպայի երկակի քաղաքականությունը Աֆրիկայում , որևիցե կասկած չի թողնում , որ նրանց այսպես կոչված մարդասիրական  օգնությունները միայն լոզունգ են այս մայրացամաքի շուկաներին  հասնելու համար։ Պետություները ջրհորների կառուցման նախագծեր են մշակում ու դրանց համար ներդրում կատարում ,որպեսզի աֆրիկացի հողագործերը իրենց անասնապահական ու հողագործական արտադրության համար բավականին ջուր ունենան բայց մյուս կողմից նրանց ճնշում են ,որպեսզի եվրոպական հիմնարկների արտադրանքը գնել ։ Եվ այսպես նրանց ուղղորդում են դեպի սնանկացում։

Նույն քաղաքականությունը հետապնդվում է էժան օգտագործված հագուստի մատակարարման հետ դեպի Աֆրիկա, որը պատճառ հանդիսացավ տեղական հագուստի արդյունաբերությունը ոչ շահավետ վիճակում հայտնվի ու փակվեն և հազարավոր գործազուրկ հասարակական կյանքին պարտադրվի։

 Անշուշտ  կրոնական հետադիմության ու  անճկունության դերը նման իրավիճակ ձևավորվելու գործում հնարավոր չէ անտեսել։ Արկածախնդրությունը , ամբիցիաները և  աստվածային ու շարիայի  հրամաներն ու օրենքների գործադրումն ու իրականացումը պատմության ընթացքում ուղղորդվել են որոշակի առումով առաջացրել են մարդկային կորուստներ, վնասներ ու համընդհանուր աղետներ։ Այսօր այս հետադիմությունը ,որպես հրեշ դարձել է քուրդերի և այլ  կրոնական ու էթնիկ ժողովուրդների սպառնալիքը ։ Նման հրեշից փախչելը բնավ կասկածի ու զարմաքի տեղ չի տալիս։ 

 

 

منتشر شد:

پیک ایران

آزادی بیان

اشتراک ووردپرس

اتحاد کارگری

لجور

احترام آزادی

بالاترین

پژواک ایران

شاهین شهر

فیسبوک سینمای آزاد

گزارشگران
Gozareshgar
info@gozareshgar.com