17.07.17 00:12 Alter: 5 days

گفتگو با کولبری که پا ندارد

Kategorie: Nachricht

 

 

یونس فیضی 24 سال است بدون پا کولبری می کند. باورش دشوار است. کولبری در کوه و برف و دره های عمیق مرزهای کردستان و آذربایجان غربی، جایی که جاده نیست. تنها می شود با قاطر و پاهای چابک از خطر جست. چطور کسی می تواند با دو پا که از بالای زانو قطع شده اند کولبری کند؟

علی کریمی فوتبالیستی که با و بدون توپ همیشه متفاوت بود در صفحه اینستاگرامش عکس یونس فیضی را منتشر کرد و نوشت: «یک عکس یک بغض! همیشه مرغ همسایه غازه».

در زمستان سال گذشته پس از یخ زدن چند کولبر در مرزهای برف آلود کردستان و آذربایجان غربی توجه افکار عمومی به این شغل خطرناک جلب شد و دولت روحانی نیز با تلاش برای بیمه کردن کولبران کوشید در این راه قدم هایی بردارد اما رنج مردم این سامان عمیق تر از این قصه هاست.

در مورد یونس فیضی جز چند عکس اطلاعات زیادی در دست نیست جز یک گفتگو به زبان کُردی و ترجمه انگلیسی که در شبکه های اجتماعی وجود دارد. منبع اصلی این فیلم و زمان مشخص نیست اما اینجا می توانید مهمترین فرازهای آن را بخوانید:

-یونس فیضی هستم. اهل پیرانشهر (یکی از شهر های کردنشین استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران)

-این کار را از روی اجبار انتخاب کردم. کاسبی و شغل دیگری ندارم. کار آسانی نیست. من سرپرست و نان آور یک خانواده ام و باید کار کنم.

- این کار برای کسی که پا دارد هم سخت است اما باز برایم آسان تر از این است که دست گدایی طرف کسی دراز کنم. خطر دستگیری و حتی کشته شدن و بدبختی را قبول کرده ام اما باز برایم از گدایی برای پول آسان تر است. هیچوقت این کار رو نکردم و هیچوقت هم گدایی کسی را نمی کنم.

-24سال است که با این وضعیت کولبری می کنم. معمولاً با چهارقاطر می آیم و با دوستانم از اینجا جنس می بریم. بعضی اوقات هم خودم بار روی کولم می گیرم. دوستانم هم گاهی کمکم می کنند البته.

-من برادر و یک خواهرم را در انفجار مین در پیرانشهر از دست دادم و پاهای خودم هم قطع شد. بچه بودیم رفتیم برای چراندن دام و کنگر چینی که با مین برخورد کردیم. پاهای من هر دو قطع شد.

-من هیچوقت برای گدایی دستم را پیش کسی دراز نکردم و نمی کنم. هرگز. هرگز. کاری که می کنم خیلی سخت است اما من نان عرق و رنج خودم را می خورم. توی همه این سالها هیچوقت دستم را برای پول دراز نکرده ام.

-وقتی برمی گردم پیرانشهر به بعضی خانواده های فقیر کمک می کنم. مثلاً هر مسیر که بار می برم، 50 هزار تومن میدهم به خانواده های فقیری که می شناسم.

-الان سرپرست یک خانواده ام. مادرم، برادر و خواهرم که یکی از آنها درس می خواند و من هزینه اش را می دهم.

کار کردن بدون پا سخت است. اما اعتقاد دارم که خدا همه درها را نمی بندند. اگر خدا یک در را ببندند، در دیگری باز می کند. من محتاج کسی نیستم. فقط و فقط خدا برایم بس است.

-وقت هایی که با کمین مامورها برخورد می کنیم و باید فرار کنیم، اگر اسب ها را بکُشند فرار می کنم، اگر نکُشند با اسب ها فرار می کنم! فرار سخت است اما راستش را بگویم من با این وضعیت از خیلی ها چالاک ترم و گیر نمی افتم.

- تا حالا پیش هیچ مسئولی در شهر نرفته ام که به من کمک مالی کند. تقاضایی ندارم. خودم عرق می ریزم و نان بازوی خودم را می خورم. ممکن است بگویند طرف دیوانه است اما من دستم را دراز نمی کنم.

منبع:عصرایران-24تیر

درهمین رابطه:

«یونس فیضی» کولبرِ بدون پا

در روزهای گذشته، تصاویری در اینستاگرام منتشر شد که واکنش خیلیها را برانگیخت؛ خیلیها نوشتند باید بر این اوضاع خون گریست؛ خیلی ها تعجب کردند و خیلی ها خواستند که بیشتر بدانند.

به گزارش23تیرایلنا،علی فیضی اهل پیرانشهر است؛ او از قرار معلوم کولبری میکند اما پا ندارد.

فیضی دو پایش را در کودکی در انفجار مین از دست داده است، خواهر و برادرش هم در همین حادثه جان خود را از دست داده اند؛ حالا او کولبر است؛ کولبرِ بدون پا.

این تصاویر منتشر شده بار دیگر حساسیت ها نسبت به کولبری و کولبران در مناطق کردنشین را برانگیخته است.

akhbarkargari2468@gmail.com

 


پارسا |

شرف مرد به ز دولت اوست .
درود بر جوانمرد خطه پیرانشهر، او که بدور از هر پیرایه و حاشیه ای از غیرت و تلاش و استغنا از غیر خدا سخن میگوید و پایبندی به اصل انسانیت و افراشتگی قامتش را حتی بدون اتکا به پاهایش و با سختی معیشت و نبود لوازم زندگی درخور، چنین استوار و پر صلابت اعلام میدارد و از رنج و فاقه و نبود امکانات نمی هراسد و با پایبندی به غیوری و مردانگی وپایداری ذات خویش تنها بخدا پناه میبرد درود بر چنین مردانی ، ما ایرانیان در هر کجا که باشیم به چنین انسانهای اصیل و ارزشمندی مفتخریم و به آنها میبالیم.Gozareshgar
info@gozareshgar.com