09.06.18 02:32 Alter: 11 days

عربستان سعودی: سرکوب زنان مدافع حقوق بشربه شدت به نگرانی‌ها دامن زده است

Kategorie: Nachricht

 

https://www.fidh.org/fa

 

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و بیش از ۳۰ گروه‌ حقوق بشری خواهان آزادی فوری مدافعان حقوق بشر در عربستان سعودی شدند.

 

گروه‌های حقوق بشری امضاکننده در زیر از دولتمردان سعودی می‌خواهند فوری و بدون قید و شرط کلیه مدافعان حقوق بشر را که در دو هفته‌ی گذشته فقط به خاطر پشتیبانی از حقوق زنان یا فعالیت‌های دیگر صلح آمیز حقوق بشری در عربستان سعودی دستگیر شده‌اند، آزاد کنند. به علاوه ما از دولتمردان می‌خواهیم فوری محل بازداشت آن‌ها را اعلام کنند، به آنها اجازه‌ی تماس با خانواده‌ها و وکلای مدافع به انتخاب خود بدهند، تحقیقات شفافی را در پیش بگیرند و به موازین بین المللی حقوقی محاکمه‌ی عادلانه پایبند باشند. در عین حال، ما معتقدیم که کلیه اتهام‌ها علیه آنها باید لغو شود و آنها فوری آزاد شوند. ما به ویژه از این نگران هستیم که بعضی از بازداشت‌شدگان ممکن است به خاطر فعالیت صلح آمیز و به‌حق حقوق بشری خود، از جمله مبارزه در چند دهه‌ی اخیر برای لغو ممنوعیت رانندگی، به زندان محکوم شوند. طنز آمیز است که آنها یک ماه پیش از تاریخی دستگیر شده‌اند که دولتمردان قرار است سرانجام ممنوعیت رانندگی را لغو کنند و به زنان امکان قانونی رانندگی در کشور بدهند.

 

گروه‌های امضاکننده‌ی زیر دست‌کم نام ۱۲ مدافع حقوق بشر را در اختیار دارند که دولتمردان سعودی از ۱۵ مه ۲۰۱۸ به بعد آنها را دستگیر کرده‌اند. مدافعان و حامیان کمپین «رانندگی ۲۶ اکتبر» (#Oct26driving)، کمپین«حق رانندگی» (#Right2Drive) و کمپین «من ولی خودم هستم» (#IAmMyOwnGuardian)که جرات سخن گفتن علنی درباره نقض حقوق بشر در کشور و انتقاد از تبعیض دولتی علیه زنان در عربستان سعودی را داشتند، در میان این بازداشت شدگان هستند. رسانه‌های دولتی رسماً ۷ مدافع حقوق زنان و حامیان جنبش حقوق زن را خائن اعلام کرده‌اند، از جمله لجين هذلول الهذلول، مدافع سرشناس حقوق زنان در رسانه‌های اجتماعی که روز ۱۵ مه دستگیر شد؛ دکتر ایمان النفجان، بنیانگذار و نویسنده‌ی وبلاگ زن سعودی که پیشتر علیه ممنوعیت رانندگی اعتراض کرده بود؛ عزیزه الیوسف، مبارز سرشناس حقوق زنان؛ دکتر ابراهیم المدیمیغ، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر؛ محمد الربیعه، نویسنده؛ عبدالعزیز المشعل، بازرگان و عضو هیات مدیره‌ی یک سازمان غیر دولتی حقوق زنان؛ و مردی ناشناس. رسانه‌های دولتی همچنین دستگیری ابراهیم فهد النفجان را اعلام کردند.

 

مدافعان حقوق بشر سعودی همچنین دستگیری چهار مدافع حقوق زنان و سپس آزادی آنها را تایید کرده‌اند، از جمله عائشة المانع، دکتر حصة آل الشيخ و مديحة محمد العجروش که در نخستین جنبش اعتراضی زنان با خواست حق رانندگی در سال ۱۹۹۰ شرکت کرده بودند. در آن زمان ۴۷ زن به خاطر رانندگی دستگیر شدند، گذرنامه و شغل خود را از دست دادند. وولاء آل شبر، فعال جوان و شناخته شده در مبارزه علیه نظام قیمومیت، از جمله کسانی بود که دستگیر و سپس آزاد شد. این عده همگی دانشگاهی و متخصصانی هستند که از حقوق زنان پشتیبانی کرده‌اند و به بازماندگان خشونت مرتبط با جنسیت کمک رسانده‌اند. دکتر عائشة المانع در روز ۲۳ مه احتمالا به خاطر بیماری از زندان آزاد شد. دولتمردان سعودی همچنین دکترحصة آل الشيخ، مديحة محمد العجروش، و وولاء آل شبر را آزاد کردند. از شرایط آزادی آنها اطلاعی در دست نیست. در پی آن، دولتمردان سعودی محمد البجادی، مدافع حقوق بشر و عضو بنیانگذار جامعه حقوق مدنی و سیاسی در عربستان سعودی (ACPRA) را دستگیر کردند.

 

روز ۱۹ مه ۲۰۱۸، خبرگزاری رسمی سعودی (SPA) به طور رسمی دستگیری ۷ مدافع حقوق بشر را تایید و به آنها اتهام خیانت و توطئه علیه کشور زد و گفت که آنها به «اقدام سازمان یافته علیه اصول مذهبی و ملی»، «سوء ظن به ارتباط با نهادهای خارجی»، «به خدمت گرفتن مسئولان دولتی»، «دریافت کمک مالی از گروه‌هایی در خارج برای تضعیف امنیت ملی، ثبات و صلح اجتماعی در عربستان سعودی» و «نابود کردن هماهنگی اجتماعی» متهم خواهند شد.

 

کمی پس از آن، رسانه‌های رسمی و غیررسمی در صفحه‌ی نخست و در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود به انتشار نام مدافعان حقوق بشر و افترا زنی به آنها پرداختند و آنها را خائن و کارگزاران سفارتخانه‌ها (عملاء_السفارات#) نامیدند. گمان می‌رود که اطلاعیه‌ی خبرگزاری سعودی به طور مستقیم به مدافعان حقوق بشری اشاره دارد که در رسانه‌های سعودی نام آنها منتشر شده است.

 

خبرگزاری سعودی به تازگی گزارش داد که از تاریخ ۱۵ مه ۲۰۱۸ تاکنون ۱۷ تن دستگیر و از این میان ۸ تن آزاد شده‌اند. به این ترتیب ۵ مرد و ۴ زن با اتهام روبرو هستند.

 

سرکوب جاری مدافعان حقوق زن در ژانویه ۲۰۱۷ آغاز شد که مرکز حقوق بشر خلیج و همکاران محلی آن دستگیری دستکم دو زن مدافع حقوق بشر نُهى البلولي و ماريا ناجي را تایید کردند. این سرکوب بخشی از سرکوب بزرگتر مدافعان حقوق بشر است که در سال‌های گذشته رو به گسترش بوده است. در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۱۷، دادگاه ویژه کیفری (SCC) در ریاض زن مدافع حقوق بشر نعيمة المطرود را به شش سال زندان محکوم کرد. دستگیری‌های اخیر در پی وعده‌های اصلاحات رخ داده که در سال ۲۰۱۷ به عنوان بخشی از برنامه آینده تا ۲۰۳۰ عربستان سعودی اعلام شد و ولیعهد محمد بن سلمان آن را با اشتیاق تبلیغ کرده است.

 

ما به شدت نگران شرایط و سرنوشت مدافعان حقوق بشر زندانی شده هستیم، به ویژه اینکه محل زندان آنها نامشخص است، از جمله محل زندان لجين هذلول الهذلول، ایمان النفجان، عزیزه الیوسف که هنوز در انزوای کامل در بازداشت هستند. منابع سعودی نزدیک به الهذلول می‌گویند بازداشت او برای انتقام گیری از ارتباط او با سازوکار‌های بین المللی حقوق بشری، از جمله نهادهای حقوق بشر سازمان ملل است.

 

در نشست ۶۹ کمیته‌ی رفع همه شکل‌های تبعیض علیه زنان (CEDAW)، سه سازمان غیر دولتی حقوق بشری گزارشی را با این نتیجه گیری ارائه کردند که پیشرفت در زمینه حقوق زنان در عربستان سعودی ناکافی بوده است و دولتمردان سعودی باید به تداوم نقض حقوق زنان به طور جامع تری توجه کنند.

 

عربستان سعودی در فرمانی سلطنتی در سپتامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد زنان از تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۷ اجازه‌ی رانندگی خواهند داشت و بدین وسیله از طریق شرکت‌های روابط عمومی با بودجه دریافتی از عربستان به تبلیغ اصلاح گر بودن ولیعهد محمد بن سلمان پرداخت. با وجود این، در پی اعلام این فرمان، مسئولان در دربار سلطنتی به طور مشخص به زنان مدافع حقوق بشر اخطار کردند که ساکت بمانند و به آنها گفتند که نباید با رسانه‌ها مصاحبه یا در رسانه‌های اجتماعی مطلب منتشر کنند.

 

سازمان‌های امضا کننده‌ی زیر از دولتمردان عربستان می‌خواهند:

1. کلیه‌ی اشخاصی را که فقط به خاطر استفاده‌ی صلح آمیز از حقوق آزادی بیان، تشکل و گردهمایی صلح آمیز زندانی هستند فوری و بدون قید و شرط آزاد و کلیه‌ی اتهام‌های آنها را لغو کنند؛

1. فوری محل زندان لجين هذلول الهذلول، ایمان النفجان، عزیزه الیوسف، محمد البجادی، ابراهیم المدیمیغ، محمد الربیعه، و عبدالعزیز المشعل را اعلام کنند و به آنها اجازه تماس فوری با خانواده‌هاو وکلای مدافع انتخابی خود بدهند؛

1. در کلیه‌ی شرایط سلامتی جسمانی و روانی و کرامت همه‌ی مدافعان حقوق بشر را در عربستان سعودی تضمین کنند؛

1. فوری به آزار زنان مدافع حقوق بشر، از جمله آنهایی که فعالان و شجاعانه به خاطر حقوق زنان مبارزه کرده‌اند، خاتمه دهند؛

1. به همه‌ی مردم جامعه‌ی عربستان سعودی از جمله زنان اجازه‌ی استفاده از حقوق خود از جمله آزادی بیان، گردهمایی صلح آمیز و تشکل بدون آزار قضایی یا انتقامگیری بدهند؛ و

1. در کلیه‌ی شرایط امکان انجام فعالیت‌های به‌حق حقوق بشری بدون ترس از انتقام را برای کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر، از جمله مدافعان حقوق زنان، تضمین کنند.

 

هم اکنون اقدام کنید!

 

ما از تمام حامیان درخواست می‌کنیم نامه بنویسند، ایمیل بفرستند، تلفن کنند، فکس یا با استفاده از هشتگ «زنان مدافع حقوق بشر را آزاد کنید» (#ReleaseSaudiWHRDs) توییت بفرستند و از دولتمردان سعودی خواهان عمل به توصیه‌های بالا بشوند.

 

با مسئولان زیر تماس بگیرید:

 

King and Prime Minister

His Majesty King Salman bin Abdul Aziz Al Saud

The Custodian of the two Holy Mosques

Office of His Majesty the King

Royal Court, Riyadh

Kingdom of Saudi Arabia

Fax: (via Ministry of Interior)

+966 11 403 3125 (please keep trying)

Twitter: @KingSalman

 

Ambassador Prince Khalid bin Salman bin Abdulaziz,

Royal Embassy of Saudi Arabia

601 New Hampshire Ave. NW, Washington DC 20037

Phone: (202) 342-3800 I Fax: 202 295 3625

Email: info@saudiembassy.net

Contact Form: https://www.saudiembassy.net/contact

Twitter: @SaudiEmbassyUSA

 

 
Gozareshgar
info@gozareshgar.com