01.12.18 21:26 Alter: 13 days

دفترروابط بین المللی حزب کمونیست ایران: فراخوان برای همبستگی و پشتیبانی بین‌المللی از جنبش کارگری درایران

Kategorie: Nachricht

 

 

از دسامبر ۲۰۱۷ که در بیش از ۱۵۰ شهر ایران جنبش سراسری برپا شد و برخی شهرها و مراکز مهم حکومتی برای ساعاتی به دست مردم افتاد، نزدیک به یکسال می‌گذرد. این جنبش مردمی، همچنان جاری است و هر لحظه امکان انفجار می‌رود. از روز ۷ دی‌ماه (۲۸ دسامبر۲۰۱۷) تا کنون بیش از ۷۰۰۰ اعتصاب،‌ اعتراض و مارش کارگری همه روزه در ایران برپا بوده است. خواست‌های کارگران و زحمتکشان در ایران، در یک شعار سراسری خلاصه می‌شود:‌ نان، ‌کار،‌آزادی! این شعار،‌بیان فشرده‌ی یک اعتراض طبقاتی در ایران است. این شعار اصلی، نشانه‌ی آن است که اینک طبقه کارگر است که در برابر حکومت و طبقه سرمایه‌دار به میدان می‌آید. در این ۴۰ ساله حاکمیت استبداد دوگانه سرمایه‌داری و اسلام سیاسی در ایران وضعیت فاجعه باری را به بار آورده است. و این شرایط جاری در ایران پدیده‌ای نیست جز پی‌آمد بحران جهانی سرمایه، ‌بحران حاکمیت و مناسبات سرمایه‌داری در ایران و ‌ماهیت ضد انسانی حکومت که حکومت شوندگان را در جنگ و تحریمی ۴۰ ساله به فلاکت نشانیده است. در ایران امروز، بخش تولید به جز نفت و گاز،‌ ورشکسته شده است. حکومت ایران با روی آوری به تروریسم دولتی و دخالتگری‌های نظامی،‌ جنگ نیابتی را به یاری ارتش مذهبی برون مرزی «سپاه قدس» خویش و پرداخت میلیاردها دلار برای بقاء حکومت‌های بشاراسد، حوثی‌ها در یمن، حزب الله لبنان، ‌جهاد اسلامی و دیگر نیروهای وابسته در لبنان، بحرین و حشد الشعبی در عراق و دیگر کشورهای خاورمیانه به ویژه، روی‌آوری و هزینه گذاری میلیاردها دلاری برای مسلح شدن به سلاح هسته‌‌ای و تولید موشک‌های قاره پیما، تولید داخلی را به ورشکستگی کشانیده و ساختارجامعه‌ را به تخریب و مرگ نشانیده است. در نتیجه سیاست‌های نئولیبرالیستی و واگذاری مهمترین بخش اقتصادی و تولیدی به بزرگترین نیروی سرکوب یعنی سپاه پاسداران و تبدیل نظامیان و وابسته‌گان باند حکومتی ولایت فقیه، این دوباند در موازی با دولت به مهمترین بخش طبقه سرمایه دار در حکومت و مناسبات سرمایه‌داری حکومتی تبدیل شده‌اند. این باندها، امروزه به صورت دلال - کمپرادور با رانت خواری اقتصادی و سیاسی، به غول‌های سرمایه‌داران دلالی، مالی و تجاری تبدیل شده اند.

سه مرکز مهم تولیدی هپکو در اراک که روزی بزرگترین مجتمع تولید ماشین‌های سنگین و ریل در خاورمیانه بود، ورشکسته شده است. بزرگترین مجتمع پولادسازی ایران در اهواز در نتیجه ورود پولاد از خارج و واگذاری این بخش به بخش‌وابسته به سپاه زیر نام «خصوصی سازی» به همان سرنوشت مجتمع صنعتی هپکو دچار شده است. بزرگترین مجتمع تولید نیشکر و کشت نی شکر و چندین کارخانه وابسته به آن با سیاست رانت‌خواری و دلالی به «بخش خصوصی» وابسته به سپاه واگذار شد. شرایط این سه مجتمع عظیم تنها گوشه‌ای کوچکی از فاجعه را نشان می‌دهند. این روند ورشکستگی تولیدات داخلی و تعطیلی تولید به سود دستیابی باندهای حکومتی به رانت‌‌ها و سودهای عظیم واردات و دلالی تصویری است سراسری در ایران. اینک این سه مجتمع و صدها مرکز تولیدی و خدماتی بدون مدیریت به حال خود رها شده، و ماهها است که دستمزدهای کارگران پرداخت نشده است. در برابر این روند، واکنش کارگران و زحمتکشان در سراسر ایران، با ممنوعیت اعتصاب و همایش و ممنوعیت هرگونه نهاد کارگری و صنفی مستقل،‌ اعتراض‌ و همایش بوده است. تا کنون به ویژه در ماه نوامبر (آبان -آذر ۹۷)،‌ خیزش دوباره اعتراض‌ها در هفت تپه و اهواز،‌ دهها تن از نمایندگان کارگران دستگیر و به شکنجه‌گاه سپرده‌ شده‌اند تا سرمایه‌داران در پناه سلاح نیروهای امنیتی و سرکوب جمهوری اسلامی بتوانند همچنان به ربایش ادامه دهند.

همراه و همصدا با اعتراض‌های کارگران نی‌شکرهفت تپه در شهر شوش، کارگران به پاخاسته درگروه ملی فولاد اهواز و نیز مجتمع ماشین سازی هپکو اراک، دانشجویان دانشگاه تهران فریاد همبستگی میزنند: از هفت تپه تا تهران - فردا تمام ایران! شوراهای صنفی آموزگاران در سراسر ایران با دو اعتصاب سراسری در اکتبر و نوامبر ۲۰۱۸ در دو روز پیایپی در تدارک اعتصابی سراسری هستند. اعتصاب‌های رانندگان کامیون در سراسر ایران، با تهدید به‌دار‌آویختن اعتصابیون روبرو شده،‌ ایستادگی و همبستگی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ‌اعتراض‌های بانشسته‌گان و مال باختگانی که صدها بانک وابسته به سپاه و وابسته‌گان حکومتی سپرده‌‌هایشان را ربوده و اعلام ورشکستگی کرده‌اند ووو همه پیش در آمد یک خیزش سراسری و در حال پیشروی به سوی یک اعتلاء انقلابی در ایران است. در هفت تپه، در پی دستگیری ۱۸ نماینده وفعال کارگری و آزادی موقت آنان، اسماعیل بخشی نماینده شورایی (شورای ممنوعه‌ای که خودگردانی مجتمع را اعلام کرد) همچنان در بازداشت و به‌همراه سپیده قُلیان یکی از زنان مبارز که در همبستگی با کارگران هفت تپه دستگیر شده است را زیر شکنجه به اقدامهای امنیتی متهم کرده‌‌اند. علی نجاتی‌ نماینده کارگران و با سابقه هفت تپه زیر پی‌گرد است و خانه‌اش روز۲۷ نوامبر ۲۰۱۸مورد هجوم سپاه قرار گرفته است. رژیم نیروی ویژه سرکوب ضد شورش را در برابر کارگران به میدان آورده‌است. صدها نفر از آموزگاران و راننده‌گان کامیون و اتوبوس و زنان و مردان آزادیخواه، در زندان‌های سراسر ایران به شلاق و شکنجه محکوم شده‌اند. در روز ۸ آذرماه ( ۲۹ نوامبر) منزل علی نجاتی از چهره های سرشناس سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه مورد هجوم مامورین حکومتی قرار گرفت و او را به همراه پسرش (پیمان نجاتی) و مهمانش دستگیر و پس از ضرب و شتم شدید آنها را با خود بردند. بنا به آخرین اخبار دریافتی، پسر و میهمان علی نجاتی، پس از بازجویی با قید وثیقه آزاد شده اند و علی نجاتی به مکان نامعلومی انتقال یافته است. آخرین گزارش‌ها نیز از شکجه شدید اسماعیل بخشی خبر می‌دهند و اینکه این کارگر آگاه با مقاومتی قهرمانه در برابر شکنجه گران و دفاع جانانه از خواسته ها و اعتصابات کارگران در پی شکنجه‌های وحشیانه به بیمارستانی منتقل شده و سپس به مکانی مخفی انتقال داده شده است.

کارگران ایران اینک شعار شورا‌های کارگری و کنترل کارخانه ها را فریاد می کشند. در چنین شرایطی ما همصدا با طبقه کارگر انقلابی در ایران از تمامی نهادهای حساس به حقوق انسان، در خواست همبستگی داریم. دراقدامهای بین‌المللی و طبقاتی وهمبستگی است که می توانیم سرکوب بی رحمانه‌ی حکومت سرمایه‌داری اسلامی علیه کارگران را محکوم و متوقف کنیم و برای آزادی تمامی فعالین کارگری، ‌آموزگاران، دانشجویان و تمامی زندانیان سیاسی عقیدتی دربند بکوشیم. شورش سراسری برای نان و رهایی و اصول و ارزش‌ها انسانی در ایران یک واقعیت عینی است.

دفترروابط بین المللی حزب کمونیست ایران

۲۹ نوامبر ۲۰۱۸

 

https://www.youtube.com/watch?v=jmed56YMC2k

https://www.youtube.com/watch?v=iKtbwY9nGn8

https://www.youtube.com/watch?v=oKjB0eAaVjs

https://www.youtube.com/watch?v=9z2PNDTh9SA

https://irane-ma.com/8

 

 
Gozareshgar
info@gozareshgar.com