08.02.19 22:43 Alter: 7 days

اختلاس میلیاردی سران حکومت ایران از پروژه بازسازی شهرهای زلزلەزدەگان ایلام و کرماشان در شرق کوردستان

Kategorie: Nachricht

 

بر اساس گزارش جمعیت حقوق بشر کوردستان،ثروت هنگفتی به دلیل سو استفاده از پروژه‌های بازسازی واحد های مسکونی آسیب دیدە زلزلەزدگان در دو شهر ایلام و کرماشان به جیب مسئولین جمهوری اسلامی ایران رفت.

 

بر اثر زلزله سال ۱۳۹۶ در حوالی ازگله از توابع کرماشان بیش از ۶۰۰ تن جان باختند و در حدود ده هزار نفر بی خانمان شدند. در شهر سرپل ذهاب ۹۰٪ واحد های مسکونی تخریب شده بودند.

 

ادامه گزارش حاکی از این است، با استناد به آمارهای حکومت ایران در پی زلزلەهای متعدد در شهرهای کرماشان و ایلام بیش از ۲۲۰ هزار واحد مسکونی در این دو شهر آسیب دیده یا تخریب شدند. در همین راستا بودجه‌ای در حدود ۷۰۰ میلیارد تومان وام و ۲۸۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به زلزله زدگان اختصاص داده شد که اکنون این رقم تا دو برابر افزایش یافته است.

 

بر اساس امارهای ارائە شدە جمهوری اسلامی همچنین زلزلە ۲۱ آبان ۹۶ برای دولت ایران در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه در بر داشتە که با کمک های غیر نقدی مردمی برای زلزله زدگان در حدود ۲۶۵ میلیارد تومان برآورد شده است ؛ در حدود ۶۷ میلیارد تومان پول نقد به حساب هلال احمر و ۲۲ میلیارد تومان به حساب افراد سرشناس واریز گردیده است.

از این ۲۲ میلیارد تومان ۹۷٪ به ترتیب در اختیار علی دایی، صادق زیبا کلام و نرگس کرباسی قرار گرفته است و قرار شد که دادستانی هزینه کرد آن را پیگیری کند.

اما با وجود گذشت ۲ سال از این فاجعه به گفته استاندار کرماشان فقط ۲۴ هزار واحد مسکونی روستایی ترمیم و بازسازی شده اند و ۱۱ هزار واحد مسکونی در دست ساخت و اجرا می باشد.

و بقیه آن واحد های مسکونی تخریب شده که بیش از ۱۹۰ هزار واحد مسکونی برآورد شده یا رها شده اند و صاحبان آن واحدهای مسکونی به دیگر مکانها مهاجرت کرده اند و یا توسط صاحبان آن واحدهای مسکونی و یا توسط افراد نیکوکار دیگر بازسازی گردیده اند.

 

جمعیت حقوق بشر کوردستان

 

@kmmkkurdistan

 
Gozareshgar
info@gozareshgar.com