26.05.12 22:01 Alter: 11 yrs

گزارشگران: آذری دیگر از میان ما رفت! - همراه با پیام های تسلیت افراد و نهادها

Kategorie: Nachricht

 

مبارزی خستگی ناپذیر سرانجام ارام گرفت و ما را در غم رفتن خود باز گذاشت

مطلع شدیم که آذر درخشان ( مهری علی ملایری ) پس از سالها مبارزه با بیماری سرطان در بیمارستانی در شهر پاریس درگذشت. جنبش زنان در تبعید یکی از سازماندهندگان و فعالین بی خواب خود را از دست داد. مبارزی خستگی ناپذیر سرانجام ارام گرفت و ما را در غم رفتن خود باز گذاشت. هنوز خاطره راهپیمایی 5 روزه کارزار زنان در شهرهای اروپا علیه قوانین نابرابر جمهوری اسلامی در یادها باقیست و نبود آذر  در نداوم این مبارزه زنان در تبعید قطعا محسوس خواهد بود.یاد و خاطره  او جاودان باد. سایت گزارشگران خود را در غم از دست دادن این فعال جنبش زنان شریک میداند و برای خانواده و دوستانش صبر و بردباری آرزومند است. راهش مداوم!

 

پیامها بمناسبت درگذشت او:

.................

یاد رفیق آذر درخشان گرامی باد!

بدون تردید با فقدان رفیق آذر، جنبش کمونیستی و انقلابی ایران یکی از رزمندگان پایدار خود را از دست داده است. این واقعیت برای رفقای حزب کمونیست مارکسیست لنینیست، مائوئیست ایران نیز ضایعه ای بزرگ بشمار میرود. با این همه جای خالی رفقای از دست رفته را نیروهای جوان و پرشور دیگری پر خواهند کرد و این دیالکتیک تاریخ مبارزه طبقاتی است.

یاد و خاطره آذر درخشان را در تشدید مبارزه علیه نظام سرمایه داری زنده کنیم!

27 ماه مه2012

پروانه قاسمی

جابر کلیبی

.................

در سوگ آذر درخشان

اخگری از جنبش زنان خاموش

و آتشی در اندرون مبارزان شعله ور شد

به درازای تاریخ، انسان برای رهایی خویش تلاش کرده است، نظام های حکومتی نیز برای چپاول جهان، ستم بر زنان را صد چندان رواداشته اند، اما به موازات این ستمگری، زنان آزاده از اعتراض گری فرونکاسته اند و حقوق خویش را فریاد کشیده اند و تا برابری انسان ها این نبرد تداوم خواهد داشت و همواری این مسیر پر سنگلاخ با کوشش روزمره ی زنان و مردان آزادیخواه میسر گشته است و درخشانی این راه، مبارزات آذر درخشان نیز هست. فعالان کارزار زنان، امروزه روز سوگوارند و مقاومت آذر و آذرخش های تاریخ را فراموش نخواهند کرد.

یادش گرامی باد و راهش درخشان تر

 ساسان دانش

................

آرشیو رزا:

آذر درخشان از میان ما رفت

 

.................

مینا اسدی: دلم برایت تنگ می شود

 

خبر مرگ در راهت را خودت به من دادی...چند روز پیش در آخرین گفتگوی مان . با صدایی که به زحمت شنیده می شدگفتی که دیگر از کسی کاری بر نمی آید...و من بر سر زنده ماندنت با تو چانه زدم : تو که این همه سال توانستی باز هم می توانی . :نه این بار شوخی بردار نیست...همه جایم را سوراخ کرده اند و همه ی تنم لوله کشی ست ...این آخرین باری ست که با هم حرف می زنیم...باید بروم با همه ی عشقی...
که به ماندن دارم.
از اولین روزی که ترا دیدم نه به حزب و سازمانت نگاه کردم و نه به نوع مبارزه ات...خود خودت رادیدم و به تو اعتماد کردم.نوشتن در باره ی تراکه چه کسی بودی و چه کردی به دیگران وا می گذارم و به سود و زیانشان...و خود خواهانه به خودم فکر می کنم که دیگر ترا ندارم ...می خواستم زنده باشی ...باشی و نفس به کشی ... با آنهمه زخم که بر جان و تنت داشتی .عزیزی بودی که بودنت برایم بهایی گران داشت ...پیش از تو کسی را ندیده بودم که این چنین با خاموشی جدال کند. و برای هر لحظه ی زیستن ، به مرگ ،چنگ و دندان نشان دهد. فکر می کردم که اگر تو باز هم بایستی و تن ندهی راهی برای رهایی تو از این درد جانکاه پیدا می شود...دریغا که مرگ ،آن راه بود.
آذر جان دلم برایت تنگ می شود....

مینا اسدی-استکهلم

..................

 

آذر، صدای زنان ایران

صدا و پیام آذر را از زبان زنان و مردان مبارز خواهیم شنید. غم نبودن او را به یاران هم رزم او رفقای حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست)، سازمان زنان هشت مارس (ایرانی ـ افغانستانی)، جنبش انقلابی انترناسیونالیستی، خانواده اش و و مردمی که به نوعی او را می شناختند تسلیت می گویم.

همراه با تشکیل سازمان زنان هشت مارس و حضور علنی آذر درخشان در میدان مبارزه طبقاتی، روشن بود  زنی آزموده  چون جنگجوی تمام وقتی در حال مبارزه علیه ستم جنسی است. سرباز تمام وقت انقلاب بودن برای یک زن، به ویژه اگر ازدواج کرده باشد، تنها زمانی میسر است که  بتواند به شکلی موثر با نهاد خانواده تعیین تکلیف کند، توانسته باشد اتوریته مردی رابه نوعی شکسته باشد. قدرت آذر بهنگام گلاویز شدن با سیستم مردسالار و مدافعان آن بخشاً ناشی از سبکبالی او بود.

یازده سال جنگ و گریز علیه بیماری افسار گسیخته ی سرطان، تحمل زخم های متوالی چاقوی جراحی و بمباران شیمیائی و پرتوی در عین حال مبارزه ی ماهرانه علیه مرتجعین مردسالار بومی و جهانی، خود حکایت ها از تشکل و رفاقتی ریشه دار برای رهائی از بختک مردسالاری می کند. ادامه ی چنان مبارزاتی در این زمانه که هرچیز اسیر و زبون روابط کالائی است بدون داشتن رفقائی متحد باورکردنی نیست.

تاکید آذر بر کمونیست بودن در زمانه ی جنایات بنیادگرایان بومی و امپریالیست ها و تلاشش برای شرکت در جمعبندی از تجارب پرولتاریا و سهم دادن برای تصحیح و ارتقاء نگرش پرولتاریا در زمینه ستم جنسی شورانگیز و الهام بخش است. آذر در کنار زنان مبارز سرشار از امید و انرژی می شد و خود عاشقانه برای اتحاد جنبش زنان به حول خطی پرولتری فعالیت می کرد.

آذر در زندگی و مرگش خرافه ی مذهب را به چالش گرفت و صدای اعتراض زنان ایران علیه مرتجعین جمهوری اسلامی و حامیان امپریالیست اش شد. چه پرشکوه بود حمل پرچم سرخ لبریز از دلنوشته های دوستان اش با غرش سرود انترناسیونال در روز وفات اش همراه با بسیاری از دوستداران کمون به مناسبت گرامیداشت مبارزین کمون پاریس در قبرستان پرل لاشز.

عزیز دل!

می بینم ات آذر

در زنان پرولتر که گیسوان آتشینت را می بافند

طنابی باشد مرگ مردسالاری را،

و در دختران شورشگر

که با نامت سنگرهای عصیان به پا می کنند

و در مردانی

که با نگاهت جنبه ی زنانه خود را می بینند.

سینا احمدی    

.................

گفتگوی رادیو پیام آزادی با خانم مهری زند یکی ار فعالین جنبش زنان در بزرگداشت زنده یاد آذردرخشان - کلیک کنید

..................

نظام جلالی

آذر درخشان یادش گرامی باد
آذر درخشان (مهری علی ملایری)، فعال پیگیر و رادیکال جنبش زنان و از بینانگذاران سازمان زنان هشت مارس و کادر حزب کمونیست ایران(م ل م)، سحرگاه  روز شنبه 26 مه (6 خرداد)، پس از 11 سال مبارزه با بیماری سرطان در بیمارستانی در شهر پاریس از میانمان رفت.

آذر درخشان کمونیستی مبارز و خستگی ناپذیر بود که تمام زندگی خود را تا آخرین لحظه مرگ صرف مبارزه کرد.با اینکه رفیق آذر در 11 سال گذشته درگیر بیماری بود اما هر جا که مبارزه ای جدی برای حقوق زنان و مبارزه با سرمایه داری جهانی و جمهوری اسلامی در جریان بود رفیق آذر نیز آنجا بود.آخرین باری که رفیق آذر را دیدم درتظاهرات و برنامه ای در مورد دفاع از حقوق زنان در بلژیک بود که بهزاد کاظمی هم یادش بخیر که او نیز هنوز زنده و فعال در آنجا شرکت داشت.

آری رفیق آذر نیز به خیل تبعیدیان کمونیستی پیوست که پیش از این در خارج از کشورجان سپردند ولی تسلیم جمهوری اسلامی نگشتند

یادش گرامی و در خاطره هایمان زنده باد.

..................

اطلاعیه زنان چپ و کمونیست: رفیق آذر درخشان, همرزم خستگی ناپذیر چشم از جهان فرو بست - کلیک کنید

................

 

يادش گرامي و راهش پاينده

آذر درخشان، كمونيست فعال در حوزۀ زنان  در چالشي سخت و طولاني با بيماري سرطان ديروز در   پاريس درگذشت.  وي از فعالين پرتوان و پيگير در حوزه زنان بود و در سال‌هاي مبارزه‌اش  از طريق برگزاري گردهم‌‌آيي‌، سمينار،راهپيمايي، سخنراني‌هاي مختلف، نوشتن مقالات  و زماني كه عملي نبود از طريق شركت در پالتاك‌ها،  همواره مدافع حقوق زنان بود و هرگز فراموش نمي‌كرد كه جريانات انحرافي در جنبش زنان را نقد كرده و به چالش بگيرد.  با درگذشت آذردرخشان زنان يكي از مدافعان پيگير و خستگي‌ناپذير ِ حقوق خود را از دست دادند. اين ضايعه را به تمامي زنان و مرداني كه او را دوست مي‌داشتند و فقدان اين زن شجاع و پرانرژي را در در زندگي خود حس مي‌كنند تسليت گفته و با آنان همدردي مي‌كنيم.  

                                                                                                          زناني ديگر

                                                                                                          7/3/91

.................

 

سـلامی دوباره، به آذر درخشـان که دیگـر، در بیـن مـا نیست.

 

عاقبت بنـد ِ سفـر سراغ اش آمد و او هم رفت، او رفـت خسته از بیماری، سرشار از شـادابـی، او رفـت بـه آن دیـاری، که جای من و تو هم هست، او رفت با تمام آرزوهایش، آرزوهای شیـریـن رهایـی انسان هـای دربنـد، آرزوهایی که سالهـای طـولانـی برای آن مبـارزه کـرد، او رفـت ولـی، فـریـاد او علیه نظام چپاولگر سرمایه های مردمی، فراموش نمی شود، او رفت ولـی، غُـرش و خشـم اش علیـه رژیـم زن سیـز جمهوری اسلامـی در چهـره دوست داشتنـی اش، بـرای من و تـو یـادگـاریست، او رفت ولی، غُنچـه شادی در صـورت ِ فـروتـن اش، برای من و تـو، فراموش نشدنیست، او رفت امـا، سُرود زیبـای رهایـی زن، از زبـان شیرین اش، در هیاهوی شمشیـر استبداد، در خاطره ها می مانـد، او رفت ولی، مبـارزه اش همچنـان ادامه دارد.

 

                                                                       پـویـان انصـاری

                                                         دوشنبـه 28 مه 2012 – استکهلم

                                                                                                   

................

مهستی شاهرخی: آذر دیگر نمی خندد 

صبح یکشنبه خبر را در سایت گزارشگران دیدم، و عکسی از روزهای بهروزی آذر. پس آذر دیگر نفس نمی کشد، پس دیگر آذر نمی خندد، پس دیگر آذر نمی خنداند، پس دیگر آذر نیست، پس رفته است برای همیشه. آذر را نمی شد باور کرد که رفتنی است. آذر را، از روزی که شناختمش سرطان داشت و گه گاه با عقربی لمیده در بدن، عقربی که مدام نیش اش می زد و جابجا می شد، با این همه بود و می ایستاد و می خندید و می خنداند و حالا دیگر نیست. امروز صبح دیدم، رزا احساس و نظر و برخورد و نگاهش را در مورد آذر نوشته که خوب کاری کرده است و جدا از مسایل حزبی باید به آذر نگریست، از انسانی که بود و حالا دیگر نفس هم نمی کشد، رزا روشن از آذر درخشان، زنی که وجود عقربی در تن، خنده را از لبانش گرفت و از نزدیک می شناختیمش نوشته است.

نکته مهم آذر، نرمی رفتار و سلیس بودن زبانش بود که خیلی ساده و راحت ارتباط برقرار می کرد و شاید این خصلت آذر از آنجا برمی خاست که با زنان و خانواده های روستایی یا کارگر و فقیر در تماس بود و دنیای ساده و لی شیله پیله آنها را می شناخت و یا شاید این روانی و سادگی را از کوهپایه های لرستان و از راه ترکیه تا آلمان و سرانجام به پاریس کشانده بود و با خود حفظ کرده بود.

آذر در زمینه موضعگیری خود در برابر رژیم روشن و درخشان بود، او نتوانسته بود مرگ برادر جوانش را ببخشد و مانند برخی از مهره های پر هیاهوی جنبش به ظاهر زنان، به یکی از مزدور دولتهای بیگانه در جهت سرکوب مبارزات زنان و ستم دیدگان و زحمتکشان تبدیل شود. روشنی آذر در همین جا بود که خیلی درخشان و با طنزی غریب، مسایل را می شکافت و راز نگفته را با کمترین کلمات و نکته سنجی بسیار برملا می کرد. مقالاتش در سایت هشت مارس گویای طنز غریب آذر در افشای حربه ها و حقه های رژیم جنایتکار هزارچهره است. جای طنز و نکته بینی اش خالی می ماند. دیگر کیست که بیاید و از «هووهای مهاجرانی» و یا «خود را کشتاندن زهراها» بنویسد؟ جایش آذر درخشان خالی می ماند.

شناخت من از آذر محدود است، اما می دانم که اگر آذر می توانست مستقل باشد و مستقل عمل کند، یعنی این سر سپردگی رایج حزبی را نداشت، برای همه ما، منظورم از ما، امثال من یا رزا است، زنانی نچسبیده به پستان مادر-حزب، زنانی نچسبیده به پستان منافع مادی و یا شخصی، زنانی در آرزوی رهایی ستمدیدگان و زنان از هر گونه قید و ستم و استثمار، حضور آذر می توانست غنیمتی روشنگرانه و مفید باشد. در هر حال فقدان آذر، برای همگی ما. چه آنان که با او ارتباط حزبی داشتند و چه آنان که آذر را، آنگونه که بود می شناختند و رنج او را ارج می نهادند، ضایعه ایست عظیم.

نکته دردناک این است که آذر از لحاظ روحی فعال و محکم و استوار بود اما جسمش توان نداشت تا از زهر آن عقرب مرگ آفرین خلاصی یابد. آن سرطان وحشتناک در درون پیکر آذر، مانند آن رژیم مرگبار بود. هر دو با هم زهر به کام آذر ریختند و خنده را از لبانش گرفتند. فیلم اولین راهپیمایی کارزار را نگاه می کردم و مصاحبه آذر را، چگونه می شود حدس زد که در آن لحظه، عقربی دارد از درون به او نیش می زد و با این همه او به راه پیمایی آمده است و با این همه هنوز ایستاده است!

فقدان آذر را به همگی تسلیت می گویم. یادش گرامی و راهش پایدار.

mahastis.blogspot.fr/2012/05/blog-post_28.html

 

.................

آذر درخشان از میان ما رفت | اطلاعیه گفتگوهای زندان

آذر درخشان از میان ما رفت

از کاروان چه مانده است
جز آتشی به منزل
باور کنم مرگ شقایق ها را
نه! هرگز!
من مرگ هیچ رفیقی را باور نمی کنم

آذر درخشان (مهری علی ملایری) زنی فعال، مبارز، کمونیست، سرسخت و شکست ناپذیر، یکی از چهره های برجسته حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست) و از بنیانگذاران زنان هشت مارس (ایران - افعانستان) و راهپیمایی 5 روزه زنان در اروپا، که تا آخرین لحظه، قلمش، کلامش در خدمت رهایی زنان و زحمت کشان بود، از میان ما رفت. او از معدود زنان کمونیستی بود که قلبش برای جامعه ای نو می تپید و سلاح اندیشه های نو را برای رهایی زنان و زحمتکشان خلاقانه به کار می بست. بدون شک فقدان آذر عزیز، برای جنبش رهایی زنان و جنبش کمونیستی و همه رفقا و یاران ضایعه ای دردناک و تاسف بار است.

ما به سهم خود، در گذشت آذر درخشان را به خانواده و رفقای همرزمش تسلیت می¬گوئیم. فقدان رفیقی ارجمند، با تجربه و کوشا از جنبش کمونیستی ایران، اندوهی بزرگ برای همه فعالین جنبش زنان و مبارزین راه آزادی و سوسیالیسم است.

تو را به جای تمام کسانی که نشناخته ام دوست می دارم
تو را به جای...

..................

پیام تسلیت اتحاد بین المللی به مناسبت درگذشت آذر درخشان

 

با کمال تاسف و تاثر مطلع شدیم که آذر درخشان، از بنیان گذاران سازمان زنان هشت مارس و از کادرهای قدیمی حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست)، در سحرگاه روز شنبه ۲۶ مه ۲۰۱۲ پس از ۱۱ سال مقاومت دربرابر بیماری سرطان در بیمارستانی در شهر پاریس فرانسه در گذشت.

 

اتحاد بین المللی در حمایت ا زکارگران در ایران، خود را در اندوه از دست دادن آذر عزیز با خانواده، همه یاران و همرزمان او سهیم می داند. جای خالی  فعالین راسخ، مبارز و پیگیری همچون آذر درخشان در جنبش زنان و کلیه جنبش های برابری طلبانه و سوسیالیستی به راحتی پرشدنی نیست. ما، در گذشت آذر را به خانواده، بستگان و دوستان او و همچنین رفقای سازمان زنان هشت مارس و حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست) از صمیم قلب تسلیت می گوییم.

 

یادش گرامی باد

 

 

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۲۷ مه ۲۰۱۲

 

..................

 

همدردی جمعیت كردهای مقیم فرانسه

بمناسبت درگذشت آذر درخشان

 

با نهایت تاثر اطلاع یافتیم كه مبارز مشهور آذر درخشان بر اثر بیماری طولانی مدت سرطان بدرود زندگی گفت ۔

آذر درخشان در تاریخ سی و پنج ساله مبارزات مردم ایران چهره ای شناخته شده است، مبارزات او برای برابری خواهی در عرصه جنسیتی، سیاسی و اقتصادی از ویژگی های برجسته ای برخورداراست، فعالیتها و تلاشهای پیگیر و بی وقفه اش بر علیه مظالم سیاسی و اجتماعی در دوران جمهوری اسلامی ایران ، حضورش در جنبش مستقل و مترقی زنان ایران، وزنه سنگینی بود كه بدون تردید برای همرزمان و همراهانش از یك سو و كل جنبش مترقی ایران از سوی دیگر، ضایعه ای بزرگ به همراه خواهد داشت ۔

جمعیت كردهای مقیم فرانسه با اندوه فراوان درگذشت این آزاده مبارز و مدافع برابری در ایران را به خانواده اش، به همرهان و همفكرانش؛ بویژه به اعضا ی حزب كمونیست ایران (م م ل) و سازمان هشت مارس و همه آزادیخواهان ایران تسلیت می گوید ۔

جمعیت كردهای مقیم فرانسه

پاریس، ٢٧ ماه مه ٢٠١٢

 

 ..................

آذر درخشان یار و یاور جنبش زنان درگذشت


رفیق آذر درخشان سحرگاه روز 26 مه 2012  پس از 11 سال مبارزه با بیماری سرطان در پاریس درگذشت.

 

از دست دادن رفیق آذر درخشان برای همه رفقا، یاران، خانواده، دوستان و همه زنان مبارز و انقلابی ضایعه ی بزرگی است.

 

سازمان زنان 8 مارس (ایران - افغانستان)


26
می 2012 (6 خرداد 1391)


(مراسم خاکسپاری  و یادبود  رفیق آذر درخشان متعاقبا اعلام می گردد)

..................

سحرگاه روز 26 مه (6 خرداد) رفیق آذر درخشان (مهری علی ملایری) پس از 11 سال مقاومت در مقابل بیماری سرطان در بیمارستانی در شهر پاریس درگذشت

رفیق آذر از کادرهای برجسته حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست) و از بنیانگذاران سازمان سازمان زنان 8 مارس (ایران - افغانستان) ، از مبتکران اصلی راهپیمایی 5 روزه کارزار زنان در شهرهای اروپا علیه قوانین نابرابر و مجازاتهای اسلامی و نویسنده کتاب "زنان سال صفر" بود.

بی شک فقدان این رفیق عزیز برای چنبش کمونیستی و جنبش رهایی زنان، اعضای خانواده و کلیه دوستان و یارانش ضایعه بزرگ و تاسفباری است. باشد با تکیه بر شانه های یکدیگر و همبستگی رفیقانه بار این اندوه سنگین را تحمل کنیم.

یاد و خاطره رفیق آذر درخشان گرامی باد.

حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست)
26 مه 2012 (6 خرداد 1391)

 

..................

آذر درخشان در گذشت!

 آذر درخشان ( مهری علی ملایری ) درسحرگاه روز 26 مه بعد از 11 سال مقاومت و مبارزه علیه بیماری سرطان در یکی از بیمارستانهای شهر پاریس چشم از جهان دوخت.

آذر درخشان را تمامی فعالین زنان و دوستداران مساوات و مبارزان علیه ستم و تبعیض به خوبی میشناسند. او از بنیانگذاران سازمان زنان 8 مارس (ایران و افغانستان) بود. او از سازماندهندگان راهپیمایی 5 روزه کارزا ر زنان در شهرهای مختلف اروپا علیه قوانین ارتجاعی، نابرابر و مجازاتهای اسلامی و نیز نویسنده کتاب " زنان سال صفر" بود.

آذر درخشان سالها زندگی خود را وفق مبارزه برای برابری و مساوات، علیه خرافات و تبعیض، علیه ستم و استثمار کرد.

از دست دادن آذر درخشان عزیز ضایعه بزرگی برای جنبش رهایی زنان است.

انجمن حق زنان، درگذشت آذر را به تمامی اعضای خانواده، یاران و دوستان، تمامی زنان و مردان مبارزتسلیت میگوید.

با مبارزه متحد، بیوقفه و تعطیل ناپذیرعلیه ستم و تبعیض، یاد آذر درخشان را گرامی داریم.  

انجمن حق زنان

26 مه 2012

 

...................


 یک خبر درناک ، آذر درحشان خاموش شد.

خبرخاموشی آذردرخشان، خبری دردناک بود ،آذر عمرکوتاهش را در راه مبارزه با استبداد وارتجاع وعقب ماندگی سپری کرد.برای جنبش زنان متر قی وچپ گرا شخصیتی موثر  وراه گشابود تا آخرین روزهای زندگی دست از مبارزه نکشید. آذر از آن گروه شخصیت های  سیاسی آگاه بود که  با صادرات فرهنگی جمهوری جهل وجنایت مرز بندی قاطع و آشتی ناپذیر داشت.

  این اتفاق باور نکردنی را به همه یاران وهمراهانش  وجنبش های مترقی زنان تسلیت میگوئیم.  نام او ویاد او همیشگی باد  .

مرکز پژوهشی سیتمای آزاد. بصیر نصیبی

 

.......................

 

 

 

آذر درخشان، فعال جنبش زنان درگذشت

 

آذر درخشان (مهری علی ملایری)، فعال جنبش زنان و از بینانگذاران سازمان زنان هشت مارس و کادر حزب کمونیست ایران(م ل م)، سحرگاه  روز شنبه 26 مه (6 خرداد)، پس از 11 سال مقاومت در مقابل بیماری سرطان در بیمارستانی در شهر پاریس جان باخت.

آذر درحشان، مبارزی پیگیر و خستگی ناپذیر بود که تا آخرین لحظات زندگی اش به آرمان های عدالتخواهانه و برابری طلبانه اش وفادار ماند و یک لحظه از مبارزه در این راه باز نماند.  

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)، ضمن گرامی داشت یاد و خاطر این زن مبارز عرصه طبقاتی و حقوق زنان، ضایعه مرگ وی را به خانواده، دوستان و همه ی همرزمان وی تسلیت می گوید.

کانون زندانیان سیاسی ایران(در تبعید)

26 مه 2012 برابر با 6 خرداد 1391

www.kanoon-zendanian.org

 ....................

رفقای گرامی


با اندوهی فراوان از خبر درگذشت رفیق عزیز آذر با خبر شدم، خود را در اندوه بزرگ شما شریک می دانم. اندیشه ها، تلاش ها و مبارزات این زن آزاده فراموش نشدنی است

لطفاً مراتب اندوه و تسلیت مرا خدمت بستگان محترمش ابلاغ نمایید

یاد عزیزش را گرامی بداریم


سیامک مؤیدزاده

.................

آذر درخشان یکی از زنانی که با شور و صداقتی زنانه در همه افق های زنانه و همبستگی زنانه و کمونیستی حرفی برای گفتن داشت ،سالها در کنار هم برای کارزار زنان بر علیه نابرابری زنان مبارزه کردیم، اختلافاتمان هیجگاه باعث نشد، هدف را کنار زده بلکه با متانت و با شعور بالایی که داشت و سازنده گی انسانی عجیبی که داشت من و ما را بهم نزدیک کرد اما هیچگاه با دشمن جنبش انقلابی زنان سازش نکرد و ما برای همیشه رفقای خوبی باقی ماندیم وخواهیم ماند یادش با هزاران خاطره گرامی باد
مینا زرین

 

..................

 

شمی صلواتی |

به یاد رفیق آذر درخشان!
از مرگ با من سخن مگو / نگو که فانوس خونه خاموش است. چون دلم می گیره…
رفیقی به شتاب نوشت: «در کوچه ما فانوسی دیگر از سوختن باز ایستاد» چه سخت آزارم می¬دهد خبر مرگ عزیزی که می¬رسد از راه دور!
با نگاهی به گذشته دلم به غم¬آلوده شد و پاک ترسیدم که به تنهایی، از کوچه¬های تاریک چگونه گذرم باشد / بر خورد می¬لرزیم و لکنت زبان گرفتم از این راهی که پیمودمش به دشوار/ ز شوق آن روز که فانوس¬ها بود بسیار و امروز تک به تک خاموشی می¬گیرند در این شب¬های تار!

سینه ام در آتش سرخ سوخت
وجودم از ناله ها جانسوز دل مردم آغشته به غم سوخت
آتش شد پریشان و دلش بر من سوخت
جانم در سفر روزگار از نابرابریها سوخت
هوای آرزوی دلم غروب کرد باز
دلم می خواست همچو کوه بلند و قوی،
و تا زنده ام استوار و محکم میزبان زیبایی ها باشم
دلم می خواست همچو کوه آتشفان شعله ور به هر سو
تا ستمگر و مستبد، جانی را بسوزانم
دلم می خواست همچو دریا در حال طغیان باشم ...
تا زشتی ها را جا رو کنم
و باغها را آباد
بیشه ها را پر از گل
و جهانی را در هیجان و شادی غرق کنم
دلم می خواست
.................می...

.................


نظام جلالی |

آذر درخشان یادش گرامی باد
آذر درخشان (مهری علی ملایری)، فعال پیگیر و رادیکال جنبش زنان و از بینانگذاران سازمان زنان هشت مارس و کادر حزب کمونیست ایران(م ل م)، سحرگاه روز شنبه 26 مه (6 خرداد)، پس از 11 سال مبارزه با بیماری سرطان در بیمارستانی در شهر پاریس از میانمان رفت.

آذر درخشان کمونیستی مبارز و خستگی ناپذیر بود که تمام زندگی خود را تا آخرین لحظه مرگ صرف مبارزه کرد.با اینکه رفیق آذر در 11 سال گذشته درگیر بیماری بود اما هر جا که مبارزه ای جدی برای حقوق زنان و مبارزه با سرمایه داری جهانی و جمهوری اسلامی در جریان بود رفیق آذر نیز آنجا بود.آخرین باری که رفیق آذر را دیدم درتظاهرات و برنامه ای در مورد دفاع از حقوق زنان در بلژیک بود که بهزاد کاظمی هم یادش بخیر که او نیز هنوز زنده و فعال در آنجا شرکت داشت.

آری رفیق آذر نیز به خیل تبعیدیان کمونیستی پیوست که پیش از این در خارج از کشورجان سپردند ولی تسلیم جمهوری اسلامی نگشتند

یادش گرامی و در خاطره هایمان زنده باد.

آذر درخشان از میان ما رفت | اطلاعیه گفتگوهای زندان

آذر درخشان از میان ما رفت

از کاروان چه مانده است
جز آتشی به منزل
باور کنم مرگ شقایق ها را
نه! هرگز!
من مرگ هیچ رفیقی را باور نمی کنم

آذر درخشان (مهری علی ملایری) زنی فعال، مبارز، کمونیست، سرسخت و شکست ناپذیر، یکی از چهره های برجسته حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست) و از بنیانگذاران زنان هشت مارس (ایران - افعانستان) و راهپیمایی 5 روزه زنان در اروپا، که تا آخرین لحظه، قلمش، کلامش در خدمت رهایی زنان و زحمت کشان بود، از میان ما رفت. او از معدود زنان کمونیستی بود که قلبش برای جامعه ای نو می تپید و سلاح اندیشه های نو را برای رهایی زنان و زحمتکشان خلاقانه به کار می بست. بدون شک فقدان آذر عزیز، برای جنبش رهایی زنان و جنبش کمونیستی و همه رفقا و یاران ضایعه ای دردناک و تاسف بار است.

ما به سهم خود، در گذشت آذر درخشان را به خانواده و رفقای همرزمش تسلیت می¬گوئیم. فقدان رفیقی ارجمند، با تجربه و کوشا از جنبش کمونیستی ایران، اندوهی بزرگ برای همه فعالین جنبش زنان و مبارزین راه آزادی و سوسیالیسم است.

تو را به جای تمام کسانی که نشناخته ام دوست می دارم
تو را به جای...

فضیلت |

یادش یاد باد

شمی صلواتی |

به یاد رفیق آذر درخشان!
از مرگ با من سخن مگو / نگو که فانوس خونه خاموش است. چون دلم می گیره…
رفیقی به شتاب نوشت: «در کوچه ما فانوسی دیگر از سوختن باز ایستاد» چه سخت آزارم می¬دهد خبر مرگ عزیزی که می¬رسد از راه دور!
با نگاهی به گذشته دلم به غم¬آلوده شد و پاک ترسیدم که به تنهایی، از کوچه¬های تاریک چگونه گذرم باشد / بر خورد می¬لرزیم و لکنت زبان گرفتم از این راهی که پیمودمش به دشوار/ ز شوق آن روز که فانوس¬ها بود بسیار و امروز تک به تک خاموشی می¬گیرند در این شب¬های تار!

سینه ام در آتش سرخ سوخت
وجودم از ناله ها جانسوز دل مردم آغشته به غم سوخت
آتش شد پریشان و دلش بر من سوخت
جانم در سفر روزگار از نابرابریها سوخت
هوای آرزوی دلم غروب کرد باز
دلم می خواست همچو کوه بلند و قوی،
و تا زنده ام استوار و محکم میزبان زیبایی ها باشم
دلم می خواست همچو کوه آتشفان شعله ور به هر سو
تا ستمگر و مستبد، جانی را بسوزانم
دلم می خواست همچو دریا در حال طغیان باشم ...
تا زشتی ها را جا رو کنم
و باغها را آباد
بیشه ها را پر از گل
و جهانی را در هیجان و شادی غرق کنم
دلم می خواست
.................می...

بازآفرينی واقعيت ها |

هرروز ستاره ای!!
وامروزآذر ما !
با اندوه و درد !
همراه و همدرد با خانواده و همرزمانش !
با درودها و سلامها!

سیامک مؤیدزاده |

رفقای گرامی


با اندوهی فراوان از خبر درگذشت رفیق عزیز آذر با خبر شدم، خود را در اندوه بزرگ شما شریک می دانم. اندیشه ها، تلاش ها و مبارزات این زن آزاده فراموش نشدنی است

لطفاً مراتب اندوه و تسلیت مرا خدمت بستگان محترمش ابلاغ نمایید

یاد عزیزش را گرامی بداریم


سیامک مؤیدزاده

payam |

koohi az khatereh be jay mand
yadash yad bad

Aleborzma's Blog |

چه جانکاه است وقتیکه مبارزی سازش ناپذير از ميان ما ميرود!
با درودهای فراوان به آذر

مینا زرین |


آذر درخشان یکی از زنانی که با شور و صداقتی زنانه در همه افق های زنانه و همبستگی زنانه و کمونیستی حرفی برای گفتن داشت ،سالها در کنار هم برای کارزار زنان بر علیه نابرابری زنان مبارز کردیم، اختلافاتمان هیجگاه باعث نشد، هدف را کنار زده بلکه با متانت و با شعور بالایی که داشت و سازنده گی انسانی عجیبی که داشت من و ما را بهم نزدیک کرد اما هیچگاه با دشمن جنبش انقلابی زنان سازش نکرد و ما برای همیشه رفقای خوبی باقی ماندیم وخواهیم ماند یادش با هزاران خاطره گرامی باد

مینا زرین |


آذر درخشان یکی از زنانی که با شور و صداقتی زنانه در همه افق های زنانه و همبستگی زنانه و کمونیستی حرفی برای گفتن داشت ،سالها در کنار هم برای کارزار زنان بر علیه نابرابری زنان مبارزه کردیم، اختلافاتمان هیجگاه باعث نشد، هدف را کنار زده بلکه با متانت و با شعور بالایی که داشت و سازنده گی انسانی عجیبی که داشت من و ما را بهم نزدیک کرد اما هیچگاه با دشمن جنبش انقلابی زنان سازش نکرد و ما برای همیشه رفقای خوبی باقی ماندیم وخواهیم ماند یادش با هزاران خاطره گرامی باد
مینا زرینGozareshgar
info@gozareshgar.com