۱۴۰۲-۰۸-۲۴

سردشت؛ یک زندانی زیر شکنجه کشته شد

هه‌نگاو؛ سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۲

یک شهروند اهل سردشت به نام کیوان دهقان تنها سه روز پس از بازداشت در زندان این شهر زیر شکنجه ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران کشته شد. کیوان دهقان هفتمین زندانی کُرد است که از ابتدای سال جاری میلادی زیر شکنجه کشته شده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲ (۱۱ نوامبر ۲۰۲۳)، یک شهروند بازداشت شده با هویت کیوان دهقان ۴۶ ساله و اهل سردشت، در زندان مرکزی این شهر زیر شکنجه ماموران امنیتی زندان کشته شد.

هه‌نگاو مطلع شده است که پیکر کیوان دهقان پس از سه روز نگهداری در سردخانه بیمارستان سردشت و پزشک قانونی ارومیه، روز دوشنبه ۲۲ آبان به خانواده‌اش تحویل داده شده و غروب همان روز مراسم خاکسپاری در سردشت برگزار شده است.

به گفته یک منبع مطلع، کیوان دهقان روز پنج‌شنبه ۱۸ آبان‌ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان سردشت منتقل شده بود. اطلاع دقیقی از دلایل بازداشت و اتهامات انتسابی علیه وی در دسترس نیست. 

قابل ذکر است که کیوان دهقان پیشتر نیز به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر بازداشت و ماه گذشته پس از تحمل چند سال حبس از زندان مرکزی مهاباد آزاد شده بود.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از ابتدای سال ۲۰۲۳ میلادی تاکنون (۱۰ ماه و ۱۰ روز) دست‌کم ۹ زندانی در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران زیر شکنجه جانباخته‌اند که ۷ نفر از آنها زندانیان کُرد بوده‌اند.

 


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر