۱۴۰۲-۱۰-۲۰

وضعیت و فضای سیاسی آلمان زیاد خوب نیست.

وضعیت و فضای سیاسی آلمان زیاد خوب نیست. بطور سیستماتیک، یعنی مهم نیست شما کجا باشید، همینکه توی ماشینتون رادیو را باز کنید، یا در اتاق نشیمن تلویزیون را، یا در کلیه شبکه های اجتماعی…موج های دست راستی پوپولیستی را می بینید که به جان جامعه و مردم افتاده اند. جریانات اولترا راست افراطی علیه دولت تبلیغات میکنند. تبلیغات آنها متکی به احقاق حقوق مردم نیست. علیه دولت کمپین میکنند که چرا بیمه بیکاری و پول شهروندی به بیکاران میدهد. قشنگ دو لایه از مردم را به جان هم انداختند. در کنارش هم بطور مسلم علیه خارجیها و مهاجرین تبلیغات افسار گسیخته راسیستی میکنند. انقدر ویدیو تولید میکنند، گزارش میگذارند که واقعن یاداور شرایط و افکار عمومی مردم در مقطع جنگ دوم است. حتی یک نفر ندیدم بگوید چرا دهها میلیارد خرج جنگ اوکراین کردید؟ چرا باید مردم خرج جنگ زلنسکی را بدهند؟ چرا خرج تسلیحات میکنید؟ چرا خرج ناتو میکنید؟ چرا همش ۳۰ تا خانواده در المان کل سرمایه مملکت در دستشان هست؟ به جای سوالات واقعی، زوم کردند روی خانواده های بیچاره ایی که شغلشان را از دست دادند و صنار حقوق سوسیال میگیرند.
افتضاح است این فضا. آدم را یاد تبلیغات سلطنت طلب های ایرانی می اندازد که جوان را علیه پیر، دهه هشتادی را علیه نسل ۵۷ تحریک و موج های دست راستی پوپولیستی ایجاد کردند. من شخصن همیشه از جریانات سیاسی که مردم را مقصر میدانند میترسم. این یک علامت واسه من محسوب میشود که پل مشترک ایجاد میکنند با مقصرهای اصلی که مردم را بکوبند.

روز هشتم ژانویه را به عنوان اعتصاب عمومی اعلام کردند. اعتصابی که معلوم نیست قرار است به چی خدمت کند؟ باور کنید همین الان اگر دولت آقای شولتز را پایین بیاورند، روسای حزب فاشیستی آ اف د قدرت را به دست میگیرند. افرادی که وقتی سخنانشان را در پارلمان اینجا می شنوید مو بر تنتان راست میشود. یعنی واقعن از نازیها ده قدم جلوترند. ده قدم فاشیست ترند.
علت همه این بحرانها در کف جامعه است. وضعیت اقتصادی خوب نیست. جنگ اوکراین هزینه زیادی روی دوش دولت گذاشت. از طرفی مدل اقتصادی تاکنونی به بن بست رسیده. مردم قشنگ احساس میکنند سطح رفاه پایین آمده است. در غیاب یک جریان چپ درست حسابی، احزاب فاشیستی و اولترا راست میداندار شدند. انقدر فشارشان زیاد است که دولت در مقابل آنها عکس العمل نشان میدهد، مدام حقوق های سوسیال و شهروندی را مورد تعرض قرار میدهد، به راست تر میچرخد تا دست از سرش بردارند. در این بین حال ناخوش کره زمین هم یقه مردم را گرفته است. خطر اینکه یکی از استانهای آلمان زیر آب برود وجود دارد. الان ما در آلمانی که قبلن این موقع بیست درجه زیر صفر داشتیم، هوای ملایم بهاری داریم. منتهی با باد شدید و باران. تعدادی از شهرکها در قسمت شرقی آلمان زیر اب رفته اند.
من تا برایم روشن نباشد واسه چی باید هشتم ژانویه به خیابان رفت و قرار است خیابان، صندلی زیر پای چه سیاست و حزبی بگذارد، در هیچ شلوغی شرکت نمیکنم. شلوغی پوپولیستی و دست راستی همیشه جامعه را با مخاطره روبرو میکند. در عین حال اعتراض به این موقعیت باید صورت بگیرد. سی چهل درصد دستمزدهای ما در عرض یکسال از بین رفت. اوضاع جالبی نیست.

مهرنوش موسوی فیسبوک

 


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر