۱۴۰۲-۱۱-۱۳

اجرای حکم اعدام دست‌کم ۷۴ زندانی در زندان‌های ایران در ماه ژانویه ۲۰۲۴

هه‌نگاو؛ پنج‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

طی ماه گذشته میلادی دست‌کم حکم اعدام ۷۴ زندانی در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران به اجرا در آمده است. در این بازه زمانی ۷ زندانی سیاسی و مذهبی اعدام شده و ۴۶٪ موارد اعدام در کل ایران شهروندان کُرد بوده‌اند.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی ماه ژانویه ۲۰۲۴ دست‌کم حکم اعدام ۷۴ زندانی در زندان‌های ایران اجرا شده است که بیشترین موارد آن با ۴۶ مورد مربوط به زندانیان متهم به جرایم مرتبط با مواد مخدر بوده است. قابل ذکر است که، هویت ۷۳ نفر از این زندانیان برای هه‌نگاو احراز شده است.
بر طبق این گزارش، طی ماه ژانویه دست‌کم حکم اعدام ۳۴ زندانی کُرد معادل ۴۶٪ کل موارد، ۷ زندانی تُرک معادل ۹.۵٪ کل موارد و ۵ زندانی بلوچ معادل ۶.۵٪ کل موارد اعدام شده‌اند. همچنین در ماه ژانویه دست‌کم دو تبعه کشور افغانستان در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند.

در ماه گذشته دست‌کم ۷ زندانی سیاسی و مذهبی اعدام شده‌اند که شش نفر از آنها زندانیان سیاسی و مذهبی کُرد بوده‌‌اند. همچنین حکم اعدام یک زن در زندان سبزوار استان خراسان رضوی اجرا شده است.

بیشترین حکم اعدام زندانیان در زندان‌های استان البرز اجرا شده است که در ماه ژانویه ۳۲ مورد در این استان ثبت شده است. پس از زندان‌های استان البرز بیشترین مورد اعدام در زندان‌های استان خراسان رضوی ۷ مورد، همدان ۶ مورد، فارس و گیلان هر کدام ۴ مورد اجرا شده است.
از مجموع ۷۴ زندانی که در ماه ژانویه اعدام شده‌اند، تنها ۱۲ مورد معادل ۱۶٪ کل موارد در منابع رسمی ایران و سایت‌های وابسته به قوه قضاییه اعلان شده است.


تفکیک بر حسب اتهام

بیشترین زندانیانی که در ماه ژانویه اعدام شده‌اند به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند که ۴۶ مورد معادل ۶۲٪ کل موارد می‌باشد.

فعالین سیاسی و مذهبی: ۷ مورد
متهم به قتل عمد: ۱۶ مورد
متهم به جرایم مرتبط با مواد مخدر؛ ۴۶ مورد
متهم به سرقت مسلحانه: ۵ مورد


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر