۱۴۰۲-۱۲-۲۶

۱۴۰۲/۱۲/۲۴ - اخبار جنبش ژینارسانه‌های رسمی کشور آماری از بیشترین سرچ‌های اینترنتی صورت گرفته توسط شهروندان طی یک سال گذشته را منتشر کرده‌اند. در میان جستجوهای برتر در سال ۱۴۰۲، عجیب‌ترین موردی که به چشم می‌خورد، سرچ "مشاهده ابلاغیه الکترونیکی" توسط شهروندان ایرانی است که نشان دهنده حجم بالای احضار افراد و صدور احکام قضایی برای شهروندان است.


شامگاه ۲۳ اسفند یک #کولبر در پی #تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی #مریوان زخمی شد.


روز چهارشنبه ۲۳ اسفند #فاطمه_خورسند و #فاطمه_آذریون، وکلای دادگستری با تودیع وثیقه آزاد شدند.


محمدحسین_سپهری، زندانی سیاسی علیرغم گذشت ۱۶۸ روز از زمان بازداشت، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان وکیل آباد مشهد بسر می‌برد. اخیرا قرار بازداشت او سپهری به مدت یک ماه دیگر تمدید شده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات #هومن_طائف، #شیرین_کثیری و #فارس_فنائیان، شهروندان بهائی در شعبه دوم دادگاه انقلاب ساری برگزار شد. آنها از بابت اتهام فعالیت آموزشی و تبلیغی انحرافی مغایر یا مخل با شرع مقدس اسلام به دفاع از خود پرداخته‌اند.

روز چهارشنبه ۲۳ اسفند #سیامک_سیفی #میلاد_زین‌‌العابدینی
صمد_حیدری #امین_تقی‌زاده و #امیر_تقی‌زاده، فعالین ترک (آذربایجانی) توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت شدند.
بازداشت این شهروندان پس از پایان بازی تیم‌های تراکتور و هوادار، به هنگام خروج از ورزشگاه سهند تبریز صورت گرفته است.


رضا_سلمان‌زاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج علیرغم حال نامناسب جسمی از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است. او از سنگ مثانه و مشکلاتی در ناحیه بیضه رنج می‌برد. این زندانی علیرغم حال نامساعد جسمانی از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است.


نگار_کریمیان، جوان ۲۱ ساله اهل بروجن استان چهارمحال و بختیاری و ساکن اصفهان با شلیک مستقیم نیروهای ناجا به شدت مجروح و ساعاتی بعد در اثر شدت جراحات وارده جانش را از دست داد. روز شنبه ۱۹ اسفند نیروهای انتظامی با شلیک به سوی اتومبیل، او را به قتل رساندند.
این خانواده در حال برگشتن از مراسم خاکسپاری دایی خود در روستای فرسش الیگودرز به سوی اصفهان بوده‌اند که در محل مذکور نیروهای انتظامی بدون هیچ گونه اطلاعی به سوی اتومبیل پدر نگار (پژو ۴۰۵) شلیک می‌کنند. گلوله پس از شلیک مستقیم به درب کنار راننده برخورد کرده و سپس به پهلوی نگار اصابت کرده و از طرف دیگر بدنش بیرون آمده است. دست پدر نگار کریمیان هم در این تهاجم دچار جراحت سبک شده است. اجزای داخلی شکم نگار کاملاً آسیب دیده به نحوی که به گفته پزشکان امکان بخشش اعضای بدنش به بیماران نیازمند نبوده است. نیروهای انتظامی پس از قتل نگار کریمیان به خانواده وی اعلام کرده‌اند که اشتباهی به اتومبیل آنها شلیک کرده‌اند.
پیشتر جمعه ۲۹ دی ۱۴۰۲ نیز در شهر بروجرد نیروهای امنیتی با شلیک به سوی یک اتومبیل، یک دختر دانشجوی ۲۰ ساله و اهل کوهدشت را به نام #آناهیتا_امیرپور به قتل رساندند.

شیوع بیماری‌های عفونی زنانه به‌دنبال سیل در سیستان و بلوچستان
به دلیل افزایش میزان آلودگی آب آشامیدنی در نتیجه سیل و به ویژه فقدان لوازم و خدمات بهداشتی مناسب مختص به زنان، شماری از زنان، دختران و کودکان مناطق سیل‌زده به بیماری‌های عفونی زنانه و همچنین بیماری‌های پوستی مبتلا شده‌اند. فقدان لوازم و خدمات بهداشتی مناسب در مناطق سیل زده در حالی است که بنا بر بند (ر) ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران کشور مصوب ۱۳۹۸ وزارت بهداشت و درمان موظف است با همکاری جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و ستاد کل نیروهای مسلح، ‌ شرایط لازم برای تامین دسترسی شهروندان آسیب‌دیده از بلایای طبیعی به لوازم و خدمات بهداشتی و درمانی مناسب را فراهم آورده و به ویژه نسبت به اعمال این ماده برنامه‌ریزی لازم را انجام دهد. از جمله وزارت نیرو نیز موظف شده‌ اقدامات فوری برای دسترسی شهروندان آسیب‌دیده به آب سالم و قابل آشامیدن را فراهم آورند.اما به نظر می‌رسد عدم برنامه‌ریزی و تخصیص بودجه در عمل سبب شده وقوع بلایای طبیعی در ایران، جدای از آسیب‌ها و خسارات مستقیم، سبب ایراد آسیب‌های دیگر به شهروندان در نتیجه نادیده‌انگاری قانون مدیریت بحران شود.


سه‌شنبه ۲۲ اسفند یک کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی پیرانشهر جان باخت.


روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲
هدایت‌الله_نوتیزهی‌نیا، شهروند بلوچ‌ که درتاریخ ۱بهمن ۱۴۰۱، توسط نیروهای نظام بعلت فعالیت در فضای مجازی و حمایت از جانباختگان اعتراضات بازداشت شده بود پس از گذشت یک سال و یک ماه با تودیع قراروثیقه از زندان مرکزی زاهدان آزادشد. او ۳۸ ساله ودارای ۴فرزند در بخش کورین از توابع زاهدان است.

اتحاد بازنشستگان
@etehad_bazn


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر