۱۴۰۳-۰۳-۱۸

هفدهم خرداد زادروز محمد جعفر پوینده(زاده ۱۷ خرداد ۱۳۳۳ یزد -- درگذشته ۱۸ آذر ۱۳۷۷ تهران) نویسنده، مترجم، جامعه‌شناس "که در جریان ترورهای موسوم به‌قتل‌های زنجیره‌ای به‌قتل رسید"

او از فعال‌ترین اعضای کانون نویسندگان ایران بود و تا پیش از مرگ در دفتر پژوهش‌های فرهنگی اشتغال داشت.
وی از طرفداران جریان چپ در ایران بود، اما به ایده‌های سنتی مارکسیسم باور نداشت و هرگز به‌سازمان یا حزبی سیاسی نپیوست، هرچند یک مدافع پرکار دموکراسی، حقوق بشر و آزادی نامحدود اندیشه و بیان بود.
او که از خانواده‌ای فقیر بود، در سال ۱۳۴۹ در رشته حقوق قضایی در دانشگاه تهران پذیرفته شد. فعالیت سیاسی را از دوران دانشجویی در تهران آغاز کرد و از سال ۱۳۵۳ هنگامی که برای ادامه تحصیل در دانشگاه سوربن به‌فرانسه رفت، در خارج از کشور به‌فعالیت ادامه داد. در سال ۱۳۵۶ مدرک فوق لیسانس جامعه‌شناسی را از این دانشگاه دریافت کرد و در شهریور ۱۳۵۷ در بحبوحه انقلاب به‌کشور بازگشت.
او پس از انقلاب، وقت خود را وقف ترجمه آثار مختلف فلسفی و ادبی کرد و کتاب‌های بسیاری را از زبان فرانسه به‌ فارسی برگرداند که برخی از آنها منتشر نشدند.
وی در ۸ آذر ۱۳۷۷ از منزل خارج شد و ۱۰ روز بعد جسدش در روستای بادامک در شهرستان شهریار پیدا شد و علت مرگ او را خفگی اعلام کردند. وی در خیابان ایرانشهر به‌قتل رسید. علی روشنی شخصی که طناب را به‌گردن او انداخته و خفه‌اش کرده بود به‌حبس ابد محکوم شد، تعداد دیگری از عاملان این قتل‌ها نیز به‌حبس محکوم شدند. 
مزار محمدجعفر پوینده در امامزاده طاهر کرج در نزدیکی گور محمد مختاری، دیگر قربانی این قتل‌ها است.

‎@bargi_az_tarikh

 


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر