۱۴۰۳-۰۴-۱۲

عقیل دغاقله: خرید و فروش رای تا پیش از دوره احمدی نژاد، و البته تا جایی که اطلاع دارم، خرید و فروش رای چندان در انتخابات های ایران وجود نداشت. اما در طی سالهای اخیر، این موضوع به پدیده ای جدی تبدیل شده است.

 یکی از دوستان تعریف می کرد که در انتخابات سابق خانواده ای از نزدیکانش را می شناسد که رای نداده اند و هنگامی که پرسیده است چه شد که رای ندادید پاسخ این بود: اولش قیمت خوبی ندادند. و بعد که رفتیم نخریدند.


 در انتخابات مجلس و شوراها این پدیده شیوع بیشتری دارد.  اما گویی در انتخابات ریاست جمهوری نیز در حال افزایش است. در روستاها، شهرهای کوچک و محله های فقیر نشین گوشت، روغن، نخود و لوبیا توزیع کرده اند.  در روستاها به خانوارهای فقیر می روند و «کارت هدیه» می برند.  مبالغ کلانتری نیز توسط روحانیونی که مسولیت حکومتی دارند بابت کمک به روستا اعطا می شود. برای تجهیز مدرسه، احداث حسینیه، آسفالت، آب و …

 شاید فکر کنید این رویه ها موثر نیستند. خیر!  تاثیر زیادی دارند هم در میزان مشارکت هم در جهت گیری ها. حداقل در انتخابات هایی که معنایی ندارند، رای تبدیل یک کارت هدیه می شود یا دو بطری روغن از آن در می آید. در یادداشتی قبلا توضیح دادم که بسیاری رای خود را به یک صندل می فروختند.

در کشورهای دموکراتیک، خرید و فروش رای جرم است و مشمول قانون دستکاری و تقلب در انتخابات. اما مهمتر از نتیجه انتخابات این است که این رویه ها کل نهاد انتخابات را نابود می کنند.  حتی اگر روزی امکان انتخابات آزاد بود، باز این رویه ها و نگاه مردم به انتخابات خواهد ماند.

 امیدوارم روزنامه نگاران یا پژوهشگرانی باشند که بتوانند این پدیده خرید و فروش رای را در این انتخابات مستند کنند و شواهد میدانی آن را ثبت کنند.

 عقیل دغاقله

اتحاد بازنشستگان
@etehad_bazn


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر