۱۴۰۳-۰۴-۱۴

هشدار سازمان حقوق بشر ایران در مورد موج جدید اعدام‌ها پس از انتخابات؛ ۲۴۹ نفر در شش ماه نخست ۲۰۲۴ اعدام شدند

 

در شش‌ماه نخست سال جاری میلادی، دست‌کم ۲۴۹ نفر در ایران اعدام شدند. از این میان ۳۵ شهروند بلوچ در میان اعدام‌شدگان بودند. اتهام ۱۴۷ تن از اعدام‌شدگان مربوط به مواد مخدر گزارش شده است. این تعداد اعدام، کاهش ۳۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال‌ قبل نشان می‌دهد.

با این‌که میزان اعدام‌ها در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری کاهش یافته، اما تحلیل آمار سال‌های گذشته نشان می‌دهد که همواره پس از انتخابات، موجی جدید از اعدام آغاز می‌شود.

سازمان حقوق بشر ایران در مورد تشدید اجرای احکام اعدام در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری هشدار می‌دهد. 

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان، گفت: «مقام‌های جمهوری اسلامی با هدف تشویق مردم به شرکت در انتخابات، اجرای احکام اعدام را کاهش می‌دهند. اما تجربه دوره‌های قبل نشان می‌دهد که بلافاصله پس از انتخابات حکومت با افزایش شدید آمار اعدام، واقعیت خود را به مردم گوشزد می‌کند. مردم ایران و جامعه جهانی  باید از حالا برای مقابله و واکنش مناسب به موج احتمالی اعدام‌های آماده شوند.»

اعدام‌های شش ماه نخست سال ۲۰۲۴ در یک نگاه:

 • ۲۴۹ شهروند در شش ماه نخست سال ۲۰۲۴ اعدام شدند
 • ۱۴۷ تن با اتهام‌های مربوط به مواد مخدر اعدام شدند
 • ۱۰ زن در این مدت اعدام شدند که اتهام شش تن از آنان مرتبط با مواد مخدر بود
 • اتهام ۸۶ تن قتل عمد بود
 • ۱۴ نفر با اتهام‌های امنیتی (محاربه، بغی و افساد فی الارض) اعدام شدند
 • اتهام ۵ نفر از آنان جاسوسی برای اسرائیل بود
 • ۴ نفر که در ارتباط با گروه‌های اهل‌سنت دستگیر شده‌ بودند، اعدام شدند
 • ۲ تن با اتهام تجاوز به عنف اعدام شدند
 • از مجموع ۲۴۹ شهروند اعدام‌شده، تنها ۲۶ مورد (۱۰ درصد) را رسانه‌های رسمی اعلام کردند. 
 • ۱۰ تن از اعدام‌شدگان زن بودند
 • ۳۵ شهروند بلوچ در میان اعدام‌شدگان بودند

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران، در شش ماه نخست سال ۲۰۲۴، دست‌کم ۲۴۹ تن در ایران اعدام شدند. این میزان اعدام، کاهشی ۳۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شش ماه نخست سال ۲۰۲۳ دست‌کم ۳۵۴ نفر و در سال ۲۰۲۲ دست‌کم ۲۶۱ نفر اعدام شده بودند.

علت کاهش نسبی اعدام‌ها نسبت به مدت مشابه در دوسال گذشته، اجرای دو انتخابات مجلس و ریاست جمهوری است. بررسی آماری سازمان حقوق‌بشر ایران در ۱۵ سال گذشته نشان می‌دهد که آمار اعدام‌ها در دو هفته منتهی به هر انتخابات پایین می‌رود. دلیل این کاهش نسبی اعدام‌ها تشویق مردم برای شرکت در انتخابات ارزیابی می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 


از مجموع کل ۲۴۹ اعدام‌ ثبت‌شده در سال جاری، تنها ۲۶ اعدام در رسانه‌های داخل ایران یا از طریق منابع رسمی اعلام شده و مابقی توسط سازمان حقوق‌بشر ایران، از طریق دست‌کم دو منبع مستقل، تایید شدند.

در میان اعدام‌شدگان شش ماه نخست سال ۲۰۲۳، دست‌کم ۱۴۷ نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر»، ۸۶ تن با اتهام «قتل عمد»، ۵ تن با اتهام «جاسوسی برای اسرائیل»، ۴ تن با اتهام ارتباط با «گروه‌های تکفیری اهل‌سنت» و ۲ تن با اتهام «تجاوز  به عنف» اعدام شدند.

اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» اعدام شده‌اند، در سه سال پیش از این به‌طور مستمر و هر ساله، افزایش شدیدی داشته‌اند، اما طی سال جاری یک کاهش را نسبت به مدت مشابه سال پیش نشان می‌دهد.  امسال در مقایسه با شش ماه اول سال ۲۰۲۳ که ۲۰۶ نفر به اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر اعدام شده بودند، ۲۹٪ کاهش را شاهد بوده و ۱۴۷ اعدام با این اتهام به ثبت رسیده است. این آمار در مدت مشابه سال ۲۰۲۲، ۹۱ نفر بود.

در شش ماه نخست سال ۲۰۲۴ اعدام‌های بی‌رویه شهروندان بلوچ همچون سه سال گذشته ادامه یافت و دست‌کم ۳۵ زندانی بلوچ (۱۴ درصد کل اعدام‌ها) با اتهاماتی همچون «مواد مخدر» و «قتل عمد» در زندان‌های ایران اعدام شدند.

شهروندان بلوچ در حالی ۱۴ درصد کل اعدام‌ها را تشکیل می‌دهند که این اقلیت اتنیکی تنها بین ۲ تا ۶ درصد جمعیت کل ایران را شامل می‌شوند.

شایان ذکر است که سازمان حقوق بشر ایران گزارش‌های اعدامی را که در مطبوعات رسمی اعلام نشده باشند، تنها در صورتی جزو آمار ثبت می‌کند که بتواند به طور مستقل، از طریق دو منبع معتبر و غیر مرتبط با یکدیگر، صحت آن‌ها را تأیید کند. به همین دلیل، تعداد واقعی اعدام‌ها می‌تواند از آمار اعلام‌شده بالا بیشتر باشد.


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر