۱۴۰۲-۱۰-۲۸

مهشید امیرشاهی

رابطۀ امریکا و اسراییل

 

ژانویه 16, 2024

 

اسراییل، به یمن طرفداری بی خلل رؤسای جمهور امریکا که یکی بعد دیگری، با سوء استفاده از حق وتو تعقیب جنایات بارز و روشن اسراییل را ناممکن کرده است، عادت دارد که هرچه میخواهد بکند و قسر در برود.  این تبانی نامیمون از اولین روز تولد اسراییل به صورتی دیگر آغاز شد. امریکا نخستین کشوری بود که دولت اسراییل را که بر خاک غصبی فلسطین بنا شد به رسمیت شناخت. گُر ویدال Gore Vidal   نویسنده و روشنفکر نکته سنج و کم نظیر امریکایی در پیشگفتاری بر کتاب “تاریخ یهودیان، مذهب یهودیان” به قلم اسراییل شاهک Israel Shahak  نوشته است:

جان اف. کندی در سال 1948 به من گفت زمانی که ترومن خودش را نامزد ریاست جمهور کرد تقریبا همه رهایش کرده بودند و کسی را نداشت. یک صیهونیست امریکایی در چمدانی دو میلیون دلار پول نقد آورد و در قطار انتخاباتی  تقدیمش کرد در نتیجه به رسمیت شناختن اسراییل از طرف امریکا با سرعتی سرسام آور اعلام شد!”

از آن تاریخ تا امروز “لابی” خرپول و با نفوذ صیهونیستی میلیونها دلار صرف کرده است تا سیاستمداران امریکا از پشتیبانی اسراییل غافل نشوند. این لابی به این هم قناعت نکرده است – مدتهاست منظر سیاسی امریکا را طراحی می کند. به عنوان مثال رئیس جمهور فعلی، بایدن، که با افتخار و در هر فرصتی به صدای رسا اعلام می کند که “صیهونیست افتخاری” ست در رأس فهرست جیره خوران لابی اسراییلی قرار دارد و از سال 1990 به این سو 4346264 دلار از گروه های طرفدار اسراییل دریافت کرده است. رئیس دولت آمریکا این مبلغ را البته در جیب مبارک گذاشته است و بعد از جیب ملت امریکا به اسرائیل موشک و بمب و طیاره و تانک جنگی هدیه کرده است.

سوای خریداری رؤسای جمهور، همگان در هر نوبت انتخابات نمایندگان مجلس در امریکا شاهدند که وکلای سنا را همین کار چاق کن های صیهونیستی  با خرج فراوان تبلیغاتی به مجلس می فرستند – تنها با یک شرط: در دفاع از اسراییل و جلوگیری از انتقاد از اسراییل به ویژه در رابطه با فلسطین لحظه ای کوتاهی نکنند.

بی دلیل نیست که موجودی مثل نتان یاهو به خودش اجازه میدهد آشکارا مقامات امریکایی را تحویل نگیرد: بدون دعوت اوباما به واشنتکتن سفر میکند، در مرکز یکی از گروه های کار چاق کنی بالای منبر میرود و از رئیس جمهور انتقادهای تند و به معاهدۀ میان امریکا و ایران (برجام) حملۀ شدید میکند. یا در زمان ریاست بایدن با گفتن “امریکا را همیشه می شود بازی داد” به ریش “صیهونیست افتخاری” و ممالک متحد امریکا  میخندد.

اما هیئت حاکمۀ امریکا آنقدر به صیهونیست ها وفا دار و دلبسته است که اگر پای اسراییل در میان باشد اتباعش را هم فدا میکند چه رسد به فلسطینی و غریبه. به عنوان مثال در سال گذشته وقتی سربازان اسراییلی شیرین ابو عاقله مجری خبری تلویزیون را که تابعیت امریکایی داشت حین تهیۀ گزارش در روز روشن عالماً و عامداً کشتند، رئیس جمهور به جای پرس و جو و پا فشاری برای تنبیه قاتل سکوت در پیش گرفت، حتی با خویشان این خبر نگار تبعۀ امریکا که  فرسنگها سفر کرده بودند تا از مقامات امریکا برای تعقیب ماجرای قتل عمد خویششان یاری بطلبند، دیدار نکرد –  در عوض در آغاز شبیخون اسراییل به نوار غزه خود آن فرسنگها را در جهت عکس پیمود تا با امریکایی هایی دیدار کند که به تابعیت اسراییل درآمده اند. مثال دیگر ماست مالی کشتار 34 افسر نیروی دریایی و مجروح کردن 170 ملوان و خدمۀ کشتی امریکایی USS LIBERTY به دست اسراییلها در زمان جنگ شش روزۀ بین اسراییل و کشورهای عربی، که هم با نقشۀ قبلی انجام شد و هم بسیار ناجوانمردانه – و یا مورد آن تروریست جهودی که پس از ترور الکساندر میشل اُدۀ امریکایی در دفترش واقع درسانتا انا، دستگیر شد اما  بی سر و صدا سوار طیاره اش کردند و به اسراییل برش گردانند  و… موارد و شواهد دیگر.

این مجملی بود از حدیث مفصل “دمکراسی” ممالک متحدۀ امریکا که بازیچۀ دست اسراییل است. برای معرفی اسراییل هم که بر پایه دروغ و دزدی و تروریسم بنا شده است همینقدرسریع می گویم و می گذرم چون از دروغ هایش تصور نمی کنم لازم باشد چیزی بگویم برای اینکه روزی نیست که از “تنها دمکراسی خاور میانه” و”اخلاقی ترین ارتش دنیا” بروزات دمکراسی آپارتایدی و نمونه های رفتار اخلاقی نوزاد کشی و دزدی از خانه و دکان و صرافی و بانک را نشنویم و نبینیم. دزدی هایی که با خوش نشینی اولیه اش در فلسطین شروع شده است و با خوش نشین کردن مهاجرین در قسمتهای سر سبز آن سرزمین باستانی ادامه دارد هم آشکارتر از آن است که نیاز به گفتن داشته باشد. اگر کشتار اریل شارون در صبرا و شاتیلا و آدمکشیهای موساد در خارج از محدودۀ قضایی اسراییل – در ایران، در سوریه، در لبنان، حتی در فرانسه و امریکا –  یا  کش رفتن نام و مشخصات چند تن انگلیسی به منظور جعل گذرنامه  برای تروریست های حرفه ای، ذات تروریست اسراییل را به طور کامل و کافی نشان ندهد، یاد آوری اینکه لااقل دو تن از نخست وزیران اولیه اش تروریست های شناخته شده ای بودند که پلیس بین المللی حکم جلبشان را صادر کرده بود و اضافه کردن اینکه یکی از آن دو، مناخیم بگین، پایه گزار و گردانندۀ بی رحم ترین گروه تروریستی صیهونیستها به نام “ایرگون” بود تصور میکنم کفایت کند.

برای حسن ختام و کامل کردن معرفی اسراییل دو نقل قول میکنم از دو یهودی آشنا.

اولی از رُنی کاسریلز Ronnie Kasrils است، یکی از یهودانی که هم شورش قهرمانانه گتوی ورشو را میشناخت هم مبارزات دلاورانه مردم افریقای جنوبی را تجربه کرده بود – یعنی نژادپرستی و آپارتاید هر دو را می شناخت:

از یاد نبریم که تئودور هرزل (Theodor Herzel) پایه گزار صیهونیزم در پی جلب همکاری و پشتیبانی قدرتهای اروپایی به آنها وعده داد که ایجادیک کشور جهوددر سر زمین حاصلخیز و سر زنده ای که قدمت چند هزار ساله داشت و نامش فلسطین بوددیواری آهنین خواهد بود در مقابل وحشیکری آسیایی.” و به این ترتیب به امپریالیسم غرب اطمینان و مژده داد که اسراییل مرکز استعماری و استثماری و حافظ منافع اروپای امپریالیست در منطقه خواهد بود.

و دومی شهادت نام آور ترین جهود جهان است و کسی که پایه گزاران می خواستند اولین رییس جمهور اسراییل شود، یعنی آلبرت انیشتن که 75 سال پیش با اعتقاد کامل و بدون یک لحظه تردید الگوهای آتی سیاسی و زندگانی نتان یاهو را “فاشیست” و” تروریست” و “جنایت کار” خواند.

درهفتۀ اول ماه ژانویه، بلینکتن وزیر امور خارجۀ امریکا به خاور میانه سفری داشت. اما لازم است قبل از پرداختن به دلایل سفر اخیر او یادآور شوم که در سفر اول یکی از درخواست های جناب وزیر از نخست وزیر قطر این بود که به مدیران تلویزیون الجزیره* دهنه بزند تا اینقدر تند به اسراییل نتازند! بی شک نه با این کلمات یخلا ولی با پیچیدن مفهوم کلام در لفاف زبان آراسته و پیراستۀ دیپلماتیک!

پس از نمودن دلبستگی آقای بلینکتن به “حقیقت گویی” و “آزادی بیان” نگاهی بیندازیم به سفر اخیرش که پس از آغاز کشتار اسراییل از فلسطینیان، چهارمین سفرش بود به خاور میانه. برنامۀ سفر دیدار با مقامات چند کشور در منطقه و تازه کردن دیدار با چند نفر ریز و درشت در اسراییل و سر زدن به رئیس تشکیلات خود گردان فلسطین در زمینهای اشغالی بود.

 از آن مقدار گزارشی که از این دیدارها و گفتگوها به بیرون درز کرد روشن شد که بلینکن در این سفر از عربستان سعودی دلبری و دلجویی کرده است – قطعاً به امید احیای “معاهدۀ ابراهیم” و طبق معمول سنواتی همسایگان عرب اسراییل را برای پرداخت وجوه لازم برای آبادی مجدد ویرانی های دست پخت اسراییل آماده کرده است چون در هر حال رسالت تاریخی اسراییل این است که ویران کند و بعد – با پا در میانی امریکا – جیب اعراب را بزند! این هر دو بخش طبعاً نقشه هایی ست مربوط به دوران پس از جنگی که هنوز زمان پایانش روشن نیست.

از دیگر صحبت های آقای بلینکن با میزبانان خاور میانه که به گوش ما رسید شکایاتش بود از گروه های مدافع فلسطینیان و در اطراف این دور میزد که چگونه می بایست حزب الله را بر خاک و حوثی را در آب سر جایشان نشاند، مثلاً: حزب الله را وادار به عقب نشینی از منطقۀ مرزی کرد تا ساکنین بخش مرزی اسراییل به دلیل تیراندازیها مجبور به ترک منازلشان نباشند و بتوانند دور از تیررس و بی دغدغه در خانه هاشان زندگی کنند و دیگر اینکه لازم است حوثی را از دست درازی به کشتی های تجاری منع کرد و اخطار داد که این  اقدامات بر خلاف قوانین بین المللی ست و به تجارت غرب لطمه میزند.

نمیدانم در میان  حاضرین در این مذاکرات کسی حضور داشت تا به وزیر خارجه امریکا گوشزد کند که محض تغییر ذائقه هم که باشد بد نیست بلینکتن و کشور متبوعش یکبار به اسراییل حالی کنند که عقب بنشیند و راه را باز بگذارد تا فلسطینی های از وطن رانده شده به خانه های آبا و اجدادیشان باز گردند و یا  به گوش رئیسش بایدن بخواند که پنجاه بار وتو کردن در سازمان ملل برای سرپوش  گذاشتن بر جنایات اسراییل بس است – بالا غیرتاً بیاید و یکبار از این حق ناحق در نشست سازمان ملل سوء استفاده نکند تا قتل عام اسراییل در نوار غزه به برکت رأی مساعد دیگر اعضاء سازمان بند بیاید. آن وقت حوثی همانطور که از آغاز گفته است آمد و رفت کشتی ها را آزاد می گذارد تا تجارت آقایان از سر گرفته شود.

این مقدمات به کنار من از ورای حرفهای جناب وزیر به این نتیجه رسیدم که حضرتش از این سفر فقط دو قصد دارد: یکی دادن فراغ و  فرصت بیشتر به اسراییل برای ادامۀ کشتارها، دومی تبلیغات منفی در بارۀ شکایت آفریقای جنوبی به دادگاه لاهه علیه اسراییل به جرم “نسل کشی”.

در ارائۀ قصد اول، طبق معمول جز اظهار نگرانی مداوم برای گذشته و حال و آیندۀ اسراییل و نثار لعن و نفرت بی وقفه به حماس و دیگر شعارهای بی پایه ای که بر اثر تکرار تبدیل به صوت شده است و از معنا تهی، چیزی در چنته نداشت – تکرار مکرراتی از نوع “اسراییل حق دارد … / اسراییل تمام هم خود را …” و غیره. برای عنوان کردن قصد دوم، وزیر امور خارجه امریکا صفاتی از قبیل “بی پایه بودن” و “گمراه کنندۀ اذهان عمومی” در توصیف این شکایت به کار گرفت که حکم “قُرم قُرم” تبلیغات منفی امریکا و شرکا را داشت و باید در انتظار “قرمساق”ش بود که نتیجۀ این مقدمه چینی ست!

متن شکایتنامه و دلایل شکایت آفریقای جنوبی به دادگاه لاهه برای من شنیدنی بود و آرام بخش –  گرچه جملگی شرح دردهای فلسطینیان بود که از نو می شنیدم،  ولی برای اولین بار با زبانی در خور این مردمان کار آمد نجیب که از دنیا مهری ندیده اند. دفاعیۀ اسراییل را هم شنیدم و با شادی می گویم(حتی بدون در نظر گرفتن پستی و حقارتی که در دروغهای متعارف و تکرار تهمتهایی که پس از 7 اکتبر به حماس  میزنند و کذب محض بودن اکثرش به اثبات رسیده، درج بود و قطعاً بر دادگاه تأثیری مثبت نخواهد گذاشت) از نظر کیفیت کار به گرد پای شکواییه هم نمی رسید و اقرار میکنم آن لحظه ای که آشفتکی اوراق دفاعیۀ وکیل مدافع انگلیسی وقار تئاتری و حرفه ایش را بر هم زد با مختصری شیطنت شادیم دو چندان شد.

در آستانۀ سال 2024 میلادی جان پیلجر، برندۀ چندین و چند جایزۀ معتبر به پاداش مقالات تحلیلی و فیلمهای مستندش در بارۀ حوادث جهان، در زادگاهش سیدنی درگذشت. پیلجر خبرنگاری یگانه بود و انسانی برجسته. در عالم خبرنگاری اعتقاد داشت حرفه اش می بایست در خدمت مردم باشد نه در خدمت قدرت. پیلجر نیک می دانست وقتی تنها حربه آدمی کلمه است می بایست چنان نوشت که هر کلمه معنا و مقصدی را برساند و بادآهنگ این کلمات می بایست چنان برخیزد که نشان دهد که حقیقت را می گوید. در عالم انسانیت تمام عمر مدافع بی دفاعان بود و زبان بی زبانان. همیشه برای گرسنگان، ناتوانان، پناهندگان، استثمار شدگان و دیگرانی که محکوم به سکوتند صدایی رسا و پر شهامت بود. برای آزادی همکار و هموطنش جولین آسانژ –  که به دلیل بر ملا کردن جنایات جنگی امریکا در مشرق زمین، به سیاه چال افکندندش  و هنوز در غل و زنجیر است  –  با قلم و بی وقفه جنگید.

پیلجراز سال 1972 صدایش را در دفاع از فلسطین بلند کرد و از 2002 به این سو – یعنی تا پایان عمر – گفت و تکرار کرد که مشکل فلسطین می بایست حل شود و به این منظور اشغال فلسطین می بایست بی درنگ و بلافاصله خاتمه یابد. این انسان واقعی که در دوران حیات راهنما و الگوی بسیاری از روزنامه نگاران بود اکنون نیز گرچه خود خاموش است ارثیه ای برجا گذاشته که به دیگر خبرگزارانی که گرته از او برداشته اند یادآوری میکند خاموش ننشینند تا پیروزی نهایی  نصیب بزدلان بی اخلاق نشود.

خبرنگارانی که امروز از آنچه بر فلسطینیان می رود دنیا را با خبر میسازند و آیینۀ تمام نمای طبیعت نسل کش اسراییلند جملگی از تبار پیلجر و از همکاران سربلند و از جان گذشتهٔ او به شمار می روند. از این روست که اسراییل – این ملک بزدلان و بی اخلاقان – از دادن پروانۀ ورود به خبرنگاران خود داری میکند و به آنهایی که در صحنه حضور دارند و از جنگ ویرانگری که هزاران فلسطینی را به خاک و خون غلتانده است گزارش روزانه تهیه میکنند و به جهانیان نشان میدهند، چنان کینه و هراسی به دل دارد که یکی را پس از دیگری هدف میگیرد و به گلوله می بندد – بیش از صد تن از آنان را تا به حال به قتل رسانده و خانه و خانوادۀ چندی دیگر را بی کفن و دفن در زیر آوار خانه هاشان رها کرده است.

صد روز است که هر روز فلسطینی ها مرده های نوار غزه را می شمارند. امروز تعداد از 25 هزار گذشت و  نزدیک به 13 هزارش جسد کودکان بود.

زیرنویس

* دفتر الجزیره در دوحه پایتخت قطر است و بینندگان و شنوندگانش نیک میدانند که این شبکۀ خبری یکی از نادر کانال های تلویزیونی دنیاست که راست میگوید و اخبارش قابل اعتماد است و خبرنگارانش حتی پیش از ترکتازی اخیر اسراییل هدف تیر سربازان اسراییلی بوده اند.

آمار

25000 نفر کشته بیش از 12500 کودک

57000 زخمی

بیش از 10000 نامعلوم

بیش از 600 پزشک و دستیار پزشک و پرستار کشته، 250 حمله به کارمندان مراکز بهداشتی

بیش از 100 مامور سازمان ملل کشته

109 روزنامه نگار کشته

نزدیک 10 میلیون مرد و زن از خانه به جای دیگری منتقل حدود 85% جمعیت

بیش از 100000 بنا و ساختمان  مخروبه

بیش از 50000 واحد  مسکونی مخروبه

بیش از 234000 خانهٔ مسکونی نیمه مخروبه

از 38 بیمارستان 25 نیمه مخروبه مخروبه یا تعطیل

قطع پای بیش از 1000 کودک بدون داروی بیهوشی

70% ساختمان مدارس مخروبه

بیش از 200 به ثبت رسیدهٔ میراث ملی یا امکنه باستانی صدمه دیده یا مخروبه

200 مکان مذهبی مساجد و کلیساهای بیزانسی آسیب دیده یا تخریب شده

بخش شمالی غزه جدا شده از بخش دیگر85 % بیکاری 50% گرسنه

400000 مبتلا به بیماریهای مسری

مهشید امیرشاهی

یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر