۱۴۰۳-۰۲-۰۵

عاطفه اقبال

چه بر سر ترانه علیدوستی آورده اند؟

بعد از روی آنتن رفتن وسیع بیماری ناشناخته ترانه علیدوستی و گرفتن انگشت اتهام بسوی جمهوری اسلامی، امروز یک خبرنگار از سینمای جمهوری اسلامی را جلو فرستادند تا بیماری ترانه را توجیه کند. از قول این خبرنگار حکومتی نوشته اند که ترانه 6 ماه بعد از آزادی از زندان دچار سندروم درِس شده که یک نوع حساسیت به مصرف برخی داروها است. جمهوری اسلامی مثل همیشه دروغ میگوید تا جنایت خود را بپوشاند. ترانه اولین زندانی سیاسی نیست که بعد از آزادی دچار بیماری های مختلف شده است. چند سال پیش آتنا دائمی در زندان دچار بیماری ام اس شد که هنوز درمان نشده است. گزارشات متعددی از زندانیان سیاسی دریافت شده که در زندان به آب و غذای آنها مواد مخدر و داروهای روان گردان اضافه میکنند. ویدا ربانی روزنامه نگار زندانی در نامه ای از زندان خبر داده بود که به زندانیان سیاسی قرچک انواع قرص های آرام بخش و مسکن را مثل نقل و نبات توزیع میکنند. سامان یاسین بعد از انتقال به بیمارستان روانی از اجبار به خوردن داروهای مشکوک و تزریق اجباری آمپول خبر داد. او گفت که به او داروهای بی نام و عجیبی داده میشود که تا کنون از خوردن آنها خودداری کرده است. شکنجه دارویی در زندانهای جمهوری اسلامی به طور وسیع بکار گرفته میشود. تا کنون تعداد زیادی از زندانیان سیاسی بعد از آزادی بواسطه همین یا خودکشی کرده یا با حمله قلبی و مغزی جان سپرده اند. تعداد زیادی به بیماریهای مختلف سخت دچار شده اند.

مرگ ترانه علیدوستی به دلیل معروفیتش در دنیای سینما و محبوبیتش در میان مردم برای خامنه ای و سردمداران این رژیم هزینه سنگینی دارد. برای همین امروز به صحنه آمده اند تا مسئولیت آنرا از دوش خود بردارند. رسانه حکومتی اعتماد آنلاین عکسی از ترانه روی تخت بیمارستان منتشر کرده که عکسی مونتاژ شده و دروغ است و همین قضیه را بیشتر مشکوک میکند. سر ترانه را روی عکس الناز شاکردوست مونتاژ کرده و عکس پدر ترانه را بجای بازجو خبرنگار مهران مدبری گذاشته اند. من هر دو عکس را کنار هم گذاشته ام تا مشخص شود چگونه از هر ابزاری برای فریب مردم استفاده می کنند. معلوم نیست چه بر سر ترانه آورده اند که نمی توانند حتی یک عکس یا فیلم از او ارائه دهند.

از خانواده ترانه میخواهم که درخواست پیگیری بیماری ترانه در بیمارستانهای خارج از ایران را مطرح کنند تا ریشه بیماری اش مشخص شود. پیگیری بیماری ترانه علیدوستی می تواند شاهدی قوی برای مسموم کردن و از بین بردن عمدی زندانیان سیاسی در زندانها باشد و در جوامع بین المللی علیه جمهوری اسلامی بکار گرفته شود. این خواست را بصورت وسیع مطرح کنیم. ترانه بعد از آزادی اعلام کرده بود که پاسپورتش توسط سپاه توقیف شده و ممنوع الخروج است. اگر رژیم جمهوری اسلامی ریگی به کفش ندارد بفرماید راه را برای خروج ترانه علیدوستی هموار کند.

 

عاطفه اقبال – 22 آوریل 2024

 

#ترانه_علیدوستی

 

عاطفه اقبال

یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر